snowboard
3 listopada 2011

Kategoria:
Sport

Jak wybrać snowboard?

Już 11 procent Polaków uprawiających sporty zimowe to snowboardziści. Jazda na desce snowboardowej staje się coraz bardziej popularna, ponieważ dając możliwość rozwinięcia niewiele mniejszych prędkości w porównaniu z jazdą na nartach pozwala wykonywać akrobatyczne ewolucje. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do grona miłośników jazdy na snowboardzie, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, jaką deskę wybrać na dobry początek przygody ze snowboardingiem.

Jednym z ważnych kryteriów, jak wybrać snowboard dla początkujących, jest określenie jego miękkości. Im bardziej miękka deska, tym łatwiej będzie Ci opanować podstawowe techniki jazdy. Twarda deska to więcej nieprzyjemnych upadków. Wśród miękkich desek można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje (All Mountain, Freestyle, Freeride oraz Boardercross). Ich znajomość będzie Ci potrzebna do określenia, jaką deskę wybrać do preferowanego przez Ciebie stylu jazdy. Jeśli jeszcze nie masz wyrobionej opinii w tej kwestii, wybierz deskę typu All Mountain – jest najbardziej uniwersalna i pomoże Ci osiągnąć postępy w najkrótszym czasie. Nie bój się też pytać sprzedawców, jak wybrać deskę do określonego stylu jazdy i stopnia umiejętności, jakie prezentujesz.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru określającym, jaki snowboard wybrać jest długość Twojego buta. Jako początkujący szukaj deski jak najwęższej – wąski snowboard ułatwi Ci wchodzenie w zakręty. Pamiętaj jednak, że but nie powinien wystawać poza krawędzie deski. Nie bez znaczenia jest też kąt ustawienia wiązań na desce – wiązanie z przodu powinno być ustawione pod kątem 30 stopni, natomiast z tyłu pod kątem 15 stopni.

Niemniej ważnym kryterium, jak wybrać snowboard, jest waga Twojego ciała. Należy pamiętać, że parametry te różnią się w zależności od płci. Dla kobiet przedstawiają się one następująco: dla wagi do 40kg dobieramy deskę o długości 135 – 140cm, dla przedziału wagowego 40 – 50kg długość deski to 140 – 150cm, dla wagi 50 – 60kg odpowiednia długość to 145 – 155cm, dla 60 – 70kg to 150 – 160cm, powyżej 70kg długość deski powinna wynosić minimum 155cm. Dla mężczyzn proporcja wagi ciała do długości deski jest nieco inna. Dla wagi do 40kg długość deski powinna znajdować się w przedziale 140 – 145cm, przy wadze 50 – 60kg długość deski to 145 – 155cm, dla przedziału 60 – 70 kg odpowiednia długość to 150 – 160cm, dla 70 – 80kg długość to 155 – 165cm, dla przedziału 80 – 90 kg długość wynosi 160 – 165cm, natomiast dla mężczyzn ważących powyżej 90kg długość deski powinna wynosić minimum 165cm.

Wśród istotnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, jak wybrać deskę, znajdują się także: rodzaj rdzenia, typ konstrukcji oraz ślizgu. Dla początkujących polecane są snowboardy z rdzeniem drewnianym (odpornym na złamania), o konstrukcji Fullcap ze ślizgiem tłoczonym.

Wszystkie wymienione wyżej parametry to fundamenty wiedzy, jak wybrać snowboard. Dobrze je znać, żeby wiedzieć, o co pytać sprzedawcę w sklepie. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, warto zajrzeć na portale internetowe poświęcone snowboardingowi – tam zapoznasz się z opiniami dotyczącymi sprzętu snowboardowego i znajdziesz mnóstwo porad związanych z wyborem odpowiedniej deski.