kije do trekkingu
18 czerwca 2021

Kategoria:
Sport

Jak wybrać kije do trekkingu?

Wiele osób wybierających się na dłuższą wędrówkę w góry, planuje zakupić kije trekkingowe. Zainteresowani udają się więc do sklepu, a tam wybierają pierwszy model, jaki zauważą na sklepowych półkach. Amatorzy pieszych wędrówek nie sprawdzają parametrów, budowy, ani funkcji kijów do trekkingu. W większości takich pochopnych wyborów kije podczas podróży wręcz przeszkadzają, a nie pomagają. Okazuje się, że zakup dopasowanego sprzętu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie dobrać kijki trekkingowe.

Wykorzystywany materiał

Dobre kije trekkingowe zrobione są ze stopów aluminium, które mają różną twardość i wytrzymałość. Najpopularniejszym stopem jest duraluminium AL6000 oraz AL7000. Jeżeli stop ma wysoką wartość, to oznacza to, że kijki będą trwalsze. Jeśli zamierzamy wybrać się na spokojne wędrówki, a nasza masa ciała nie jest duża, to stop AL6000 będzie idealny. Osoby o większej wadze powinny sięgnąć kijki ze stopem AL7000. Kiedy nie widzimy informacji na temat tego, z jakiego stopu wykonany jest sprzęt, to najprawdopodobniej zrobiony został z AL5000. Tego rodzaju kije są bardzo miękkie i nietrwałe, przez co nadają się głównie dla dzieci oraz dla osób o małej masie ciała. W sklepie ze sprzętem turystycznym Dreptaki można znaleźć odpowiednie kijki trekkingowe dla dzieci, które będą służyły przez długie lata.

Typy systemów blokujących

Kije trekkingowe zaprojektowane są tak, aby miały możliwość regulacji ich długości. Nie chodzi tutaj tylko o dopasowanie sprzętu do wzrostu, ale także do wykorzystania, na przykład do wspinaczki czy schodzenia z gór. Istnieją dwa typy blokad. Jedną z nich jest blokada zewnętrzna, najłatwiejsza w użytkowaniu, która nie ma podatności na skracanie przy obciążeniu. Drugą opcją są systemy blokujące wewnętrzne, które nie są wytrzymałe, a elementy znajdujące się w środku ulegają zużyciu. Tych części nie jesteśmy w stanie kontrolować cały czas, więc awaria może nastąpić w każdej chwili.

Rodzaj rączek i długość kijów – wygoda użytkowania

Rączki to element kijów trekkingowych, który ma bezpośredni kontakt z naszą dłonią, dlatego ważne jest, aby dawały całkowity komfort. Ciężko jest określić, które z rączek będą odpowiednie dla danego amatora pieszych wycieczek. Niektórzy preferują twarde i proste chwyty, a inni miękkie i wyprofilowane. Jednakże najczęściej polecane są rączki piankowe. Przy takim wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy modele mają gęstą i zwartą piankę, która gwarantuje idealny komfort i niwelowanie drgań. W lecie ten rodzaj też cieszy się zainteresowaniem, ponieważ odprowadza pot oraz wilgoć. Jeżeli chce się uzyskać jak najlepszy komfort, to należy wybrać kije trekkingowe, które zaopatrzone są także w system amortyzacji. Zadaniem takiego sprzętu jest maksymalne odciążenie stawów (głównie nadgarstków) podczas energicznego wbijania kija w ziemię. Działanie polega na tym, że dobrze dobrany kij pochłania drgania powstające w zetknięciu z twardym i nierównym gruntem.

Kolejnym istotnym parametrem jest długość kijów trekkingowych. Przy wyborze należy kierować się taką samą zasadą, jak przy wyborze kijków narciarskich – należy obrócić kijki do góry nogami i złapać je pod talerzykiem. Sprzęt jest odpowiedni wtedy, gdy ramię tworzy w łokciu kąt 90 stopni.