nordic-walking
11 września 2018

Kategoria:
Sport

Jak wybrać kije do nordic walking?

Spacer z kijami do nordic walking jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym znudziły się powolne, piesze wędrówki, a którzy nie lubią pocić się podczas biegania lub uniemożliwia im to zbyt duża waga. Nordic walking jest coraz bardziej popularny. Nie dziwne więc, że producenci sprzętu co jakiś czas wypuszczają nowe, udoskonalone produkty. Przed zakupem pierwszych kijów warto przeanalizować kilka czynników, które mogą mieć na podjęcie ostatecznej decyzji, co do rodzaju.

Jakie są rodzaje kijów do nordic walking?

Przed przystąpieniem do regularnego treningu nordic walking, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Profesjonalny kij do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej składa się z rękojeści z rękawiczką, kija właściwego oraz grota z talerzykiem. Jego dobór ma duże znaczenie dla prawidłowej techniki marszu, dlatego nie należy oszczędzać na sprzęcie i wybrać kije wysokiej jakości, markowe, ale niekoniecznie najdroższe. Oto krótka charakterystyka trzech rodzajów kijów do nordic walking:

  • kijów o stałej długości,
  • kijów o regulowanej długości,
  • kijów składanych.

Cechy kijów o stałej długości

Ich wybór zależy od przeznaczenia (dla jednej osoby czy całej rodziny?), a także od sposobu przewożenia i przechowywania. Kije o stałej długości są indywidualnie dobrane do konkretnej osoby. Nie można bowiem regulować ich długości, a ponadto są trudne do przewożenia i przechowywania. Polecane są osobom, które z kijami raczej nie podróżują, a jeżeli już – mogą trzymać je w bagażniku. Zaletą kijów o stałej długości jest jednak ich duża wytrzymałość. Są również tańsze i lżejsze od pozostałych rodzajów – ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a może to być włókno szklane lub węglowe.

Czym charakteryzują się kije o regulowanej długości oraz składane?

Analogicznie – cięższe i droższe są kije o regulowanej długości. Wymagają one starannego skręcania, ale mogą być używane przez całą rodzinę. Ponadto są łatwe do przewożenia i można je dostosować do zmiennych warunków podczas spaceru. Szeroki wybór tego rodzaju kijów znajduje się w ofercie sklepu internetowego nordicsklep.pl.

Kije składane są z kolei zbudowane z trzech rurek teleskopowych. Jest to rodzaj kijów, które warto polecić osobom często podróżującym. Po złożeniu mają ok. 50 cm i spokojnie mieszczą się w walizce.

Dobór długości kijów do nordic walking

Znając swój dokładny wzrost, można właściwie dobrać kije o stałej długości. Dla osób początkujących długość kijów powinna być obliczona ze wzoru: wzrost w cm x 0,66. Dla osób zaawansowanych – wzrost w cm x 0,68. Czasami trzeba będzie nieco zaokrąglić wynik, ponieważ kije do nordic walking produkowane są o długościach co 5 cm.

Wybierając kije w sklepie stacjonarnym, zawsze można je przymierzyć. Wystarczy stanąć z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i ramionami ugiętymi w stawie łokciowym do uzyskania kąta prostego. Kij należy trzymać za rękojeść – jeżeli podczas uścisku widoczny jest kąt prosty, długość jest optymalna.