11 września 2019

Kategoria:
Sport

Jak ułożyć dobry plan treningowy?

Dobry plan treningowy pozwala efektywnie dążyć do wyznaczonego celu. I to jest kluczowe, więc zanim w ogóle weźmiesz się za planowanie, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, jaki jest Twój główny cel. Następnie zdecyduj, czy chcesz ułożyć plan samodzielnie, czy wolisz wesprzeć się poradą eksperta – trenera personalnego. Dobry plan treningowy powinien zawierać ćwiczenia, które będą konieczne w uzyskaniu Twojego celu, ale również pozostałe ćwiczenia, by zachować ciało w pełni sprawne i proporcjonalne. Uwzględnij w nim swoje dotychczasowe nawyki.

Dobry plan treningowy to taki nastawiony na cel.

Sport uprawiamy z wielu powodów. Dla jednych powodem będzie redukcja tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienia sylwetki, dla innych chęć utrzymania dotychczasowej kondycji fizycznej, a więc i zdrowia – informuje ekspert z firmy Rabbit4Body.

Są tacy, których pociągają osiągnięcia sportowe – wynik na 100 m, przebiegnięcie maratonu, wyciśnięcie dodatkowych kilogramów w martwym ciągu. Trenując, powinieneś mieć jakieś założenia i znać swoje ciało. Dlaczego? Z pasjonata wylegiwania się na kanapie nie przerodzisz się w miesiąc w zapalonego maratończyka. Początki są trudne, ciało na nowo uczy się ruchu, pozwól mu na to. Dobry plan treningowy powinien uwzględnić Twoje dotychczasowe możliwości. Wstań z kanapy i postaw na marszobiegi, zwiększaj sobie intensywność lub dystans stopniowo. Łącz ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe. Tylko tak efekty będą satysfakcjonować. Pamiętaj o wszystkich swoich dolegliwościach, jeśli Twoje stawy cierpią, skontaktuj się z lekarzem i skonsultuj się w zakresie wybranej dyscypliny. Natomiast jeśli jesteś bardziej zaawansowany, to mierz siły na zamiary, również stopniowo zwiększaj swoje cele i wyniki. Najbezpieczniejszy i najefektywniejszy plan treningowy, ułoży trener personalny, który weźmie pod uwagę, wszystkie ważne aspekty w możliwościach Twojego ciała, jak również dobierze optymalne ćwiczenia.

Plan treningowy – dlaczego lepiej u specjalisty?

Większość ćwiczeń jesteś w stanie wykonywać sam. Jednak to specjalista będzie wiedział, które partie mięśni trenować po sobie, aby efekty były, jak najlepsze. Trener personalny ułoży dobry plan treningowy i pomoże Ci nawet w zbudowaniu dobrej kondycji biegowej. Wbrew opinii wielu amatorów joggingu, aby biegać długie dystanse, nie wystarczy trenować, samego biegania. Bardzo dobre efekty dają ćwiczenia interwałowe na krótszych dystansach. Dodatkowe ćwiczenia sprawnościowe odciążą stawy i zniwelują ryzyko kontuzji. Raz na jakiś czas sesja z trenerem personalnym pozwoli też popracować nad techniką. Dobrze biegać trzeba umieć, tak samo, jak wyciskać ciężary. Jeśli upierasz się, aby samodzielnie ułożyć plan treningowy, to oprócz głównej dyscypliny dorzuć ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Urozmaicaj, a dłużej utrzymasz zapał. Pamiętaj, żeby zaplanować sobie odpowiedni posiłek przed i po treningu oraz zaplanować odpoczynek. Mięśnie potrzebują regeneracji, nie dopuść do przetrenowania, bo może dojść do kontuzji, która wykluczy Cię z aktywności na jakiś czas. Najtrudniej jest zaczynać i wracać do sportu. Umiarkowana i systematyczna aktywność fizyczna potrafi satysfakcjonować tak samo, jak kawałek ciasta.