deska snowboardowa
31 października 2021

Kategoria:
Sport

Jak przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Sezon zimowy to doskonały czas na powrót do ulubionych sportów zimowych. Jednym z nich jest snowboard, który wymaga nie tylko przygotowania kondycji fizycznej, ale też zadbania o sprzęt, który umożliwi komfortową i bezpieczną jazdę. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przygotować deskę snowboardową do sezonu zimowego i jak powinna wyglądać odpowiednia jej pielęgnacja. Zachęcamy do lektury.

Przegląd deski snowboardowej i usuwanie zanieczyszczeń

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto zrobić przegląd sprzętu, który będzie wykorzystywany podczas zjazdów ze stoku. W przypadku snowboardu należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny deski snowboardowej. W tym celu należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy i znaleźć dobrze oświetlone miejsce, gdzie z łatwością będzie można obejrzeć sprzęt snowboardowy.

Niekiedy zdarza się, że deska jest mocno zabrudzona i zakurzona. W takiej sytuacji można samodzielnie usunąć z deski wszelkie zabrudzenia, używając do tego specjalnej szczotki. W przypadku, gdy deska snowboardowa ma większe uszkodzenia i pojawiły się na niej pęknięcia, warto oddać ją do profesjonalnego serwisu. Jednym z takich miejsc jest sklep Boardslide, który oferuje kompleksowe usługi serwisu snowboardowego i umożliwia przygotowanie sprzętu zimowego do sezonu.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej i smarowanie

Deska snowboardowa powinna umożliwiać płynne pokonywanie zakrętów i zapewniać stabilność podczas zjazdów ze stoku. W tym celu warto zwrócić uwagę na stan jej krawędzi. W przypadku, gdy deska ma stępione krawędzie, należy oddać je do ostrzenia. Ostrzenia najczęściej wymaga zarówno dolna, jak i górna krawędź deski. Ostrzenie bocznej płaszczyzny krawędzi znacznie ułatwia pokonywanie ostrych zakrętów, natomiast mocniejsze wyostrzenie dolnej krawędzi zapewni większą stabilność podczas jazdy.

Kolejnym etapem przygotowującym deskę snowboardową do sezonu zimowego jest jej smarowanie. Przed wykonaniem smarowania należy usunąć z deski wszelkie zabrudzenia i dokładnie ją odtłuścić. Następnie kostkę smaru należy rozgrzać i wsmarować w deskę specjalnym żelazkiem. Ostatnim etapem jest odczekanie do momentu, aż deska przestygnie oraz usunięcie smaru poprzez cyklinowanie.

Ważne jest też, aby cały proces był wykonywany przed doświadczonych serwisantów, którzy starannie nasmarują sprzęt, nie niszcząc przy tym powłoki deski. Smarowanie wpływa na lepszy poślizg deski snowboardowej na stoku, ale też zabezpiecza ją przed uszkodzeniami i wysuszeniem.