23 lutego 2021

Kategoria:
Sport

Jak prawidłowo dopasować uprząż wspinaczkową?

Uprząż wspinaczkowa jest tak zaprojektowana, aby równomiernie rozprowadzić siłę uderzenia. Chroni to kręgosłup użytkowników i zapewnia bezpieczeństwo nawet w przypadku wyłapywania bardzo długich lotów. Uprząż składa się z kilku podstawowych elementów, które dbają o bezpieczeństwo wspinacza – pasa biodrowego oraz pętli udowych. Mogą posiadać wydłużenie charakteryzujące się oddychającym materiałem i wyjątkową miękkością dla jeszcze lepszej wygody użytkowania. W zdecydowanej większości modeli elementy te są połączone łącznikiem, który stanowi punkt wiązania liny. Szpejarki natomiast pozwalają na poprawne rozmieszczenie sprzętu wspinaczkowego w uprzęży. Jak dobrać uprząż?

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Aby dopasować uprząż wspinaczkową w prawidłowy sposób, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby wspinaczkowe, osobiste preferencje oraz rozmiar. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak często będziemy się wspinać oraz w jakich miejscach. Czy będą to wspinaczki letnie, czy może zimowe. Dobrym sposobem jest zakup jednej uprzęży typowo do celów sportowych, na treningi a drugiej górskiej z szerokimi pętlami udowymi i pasem. Uprząż wspinaczkowa nie powinna absolutnie ograniczać ruchów, obcierać oraz sprawiać dyskomfortu użytkownikowi. Zarówno jej zakładanie, jak i zdejmowanie powinno przebiegać sprawnie i bez dyskomfortu. Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru uprzęży jest jej rozmiar oraz możliwość regulacji. Prawidłowo dopasowana uprząż gwarantuje, że za pas biodrowy oraz pasy udowe można włożyć dłoń i ją obrócić (lecz nie w swobodny sposób). Uprząż nie może być także za ciasna, ponieważ powoduje to ograniczenie ruchów, a także z biegiem czasu ból lub ucisk. Kobiety powinny zwracać uwagę na damskie modele, które są dopasowane do specyfiki sylwetki. W takich modelach bardzo często pas biodrowy jest inaczej wyprofilowany. Na rynku funkcjonuje także wiele różnych rodzajów uprzęży, które dopasowane są do rodzaju aktywności. Można więc wybierać spośród uprzęży biodrowych górskich, sportowych, skialpinistycznych, uprzęży pełnych, jednorozmiarowych, piersiowych z klamerkami.

Dlaczego warto zwracać uwagę na odpowiedni wybór uprzęży wspinaczkowych?

Odpowiednio dobrana uprząż to gwarancja wygody i bezpieczeństwa podczas wspinaczki. Należy dobierać ją do sylwetki oraz rodzaju aktywności. Inną konstrukcję posiadają uprzęże dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn. Charakteryzują się różną szerokością oraz wyprofilowaniem pasa biodrowego. Jak mówi pracownik sklepu górskiego i wspinaczkowego Sport Fun oferującego sprzedaż uprzęży wspinaczkowych: Uprząż wspinaczkowa (tak, jak każdy sprzęt sportowy) ulega zużyciu. Ponieważ jest to element, który wpływa w dużym stopniu na bezpieczeństwo wspinacza, należy zwracać szczególną uwagę na konieczność wymiany. Zaleca się więc regularne poddawanie ocenie uprzęży, zwracając uwagę na szwy i taśmy. W razie wystąpienia wątpliwości trzeba uprząż wymienić. Decydując się na zakup uprzęży wspinaczkowej, należy wybierać jedynie profesjonalne sklepy oferujące taki asortyment. Specjalistyczne akcesoria wspinaczkowe to gwarancja bezpieczeństwa.