Jazda na łyżwach
1 listopada 2021

Kategoria:
Sport

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach przez wiele osób uznawana jest za niezwykle efektowny i widowiskowy sport, a przy okazji świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Jednak opanowanie jej zasad zajmuje długi czas, wymaga systematyczności i wsłuchania się w swoje ciało. Jest kilka podstawowych reguł, które pozwolą na to, aby z sukcesem wjechać na lodowisko i rozpocząć przygodę z jazdą na łyżwach.

Utrzymywanie równowagi na łyżwach

Pierwszą rzeczą ważną do opanowania przez początkującego łyżwiarza jest trzymanie równowagi na tafli lodowiska. Dopiero wtedy można zdobywać kolejne umiejętności jak jazda do przodu i po kole. Chcąc nauczyć się utrzymywania balansu, należy trzymać nogi blisko siebie, stojąc na ugiętych kolanach. Warto także rozsunąć czubki palców na zewnątrz, dzięki czemu łyżwy nie będą rozsuwać się do przodu. Ważne jest także przeniesienie ciężaru ciała na środek i do przodu. Rozłożone szeroko ramiona pozwolą na utrzymywanie równowagi w trakcie jazdy. Na postępy w nauce ma również wpływ sprzęt do tego celu wybrany. W opanowaniu podstaw jazdy na łyżwach mogą pomóc akcesoria dostępne w sklepie z odzieżą sportową Nordica Sport.

Jazda do przodu i po kole

Jazda do przodu powinna rozpocząć się od przeniesienia ciężaru ciała na tylną nogę, a następnie użyć jej do odepchnięcia się od tafli lodowiska. Potem należy stopniowo osadzić ciężar na nogę jadącą, a nogę odpychającą utrzymać w górze, powoli ją dołączając. Następnie do odepchnięcia się od lodowiska trzeba użyć drugiej nogi i powtórzyć całą sekwencję ruchów.

Z kolei w przypadku jazdy po kole łyżwy muszą być ustawione wobec siebie równolegle. Odepchnąć należy się nogą zewnętrzną, czyli znajdującą bliżej krawędzi lodowiska, następnie utrzymać nogę w górze, a potem dostawić ją do nogi skręcającej po kole i ponownie się nią odepchnąć. W tej technice do odpychania używa się tylko jednej nogi, więc aby trenować obie, warto zmieniać kierunek jazdy.

Znaczenie upadków w jeździe na łyżwach

Upadki są integralnym elementem nauki jazdy na łyżwach. Zdarzają się także doświadczonym łyżwiarzom. Z tego powodu ważne jest, aby opanować bezpieczny sposób upadania. Najlepiej robić to wysuwając ręce do przodu, dłonie pozwalają na zamortyzowanie upadku. Upadanie do tyłu może prowadzić do urazów głowy i kręgosłupa. Aby uniknąć tych problemów, warto rozważyć zakup dopasowanych do siebie łyżew hokejowych. Korzystanie z zestawów dostępnych na lodowiskach może powodować otarcia, co nie tylko jest nieprzyjemne, ale może też utrudnić opanowanie podstaw tego pięknego sportu.