Nauka gry w tenisa – najważniejsze elementy i podstawowe zasady
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Sport

Jak nauczyć się grać w tenisa?

W obecnych czasach tenis staje się sportem, który zdobywa coraz większą popularność, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Gra w tenisa przynosi ogrom satysfakcji, a ponadto przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej, refleksu i koncentracji, wzmacnia mięśnie oraz pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to zajęcie proste, a do osiągnięcia wymarzonych efektów prowadzi długa i wymagająca droga. Na co zwrócić uwagę, kiedy zaczynami swoją przygodę z tenisem?

 Wytrwałość i determinacja

Początki gry w tenisa mogą być trudne i wymagać bardzo dużego zaangażowania. Należy nauczyć się i zapamiętać wiele nowych zasad, przyswoić dużą ilość informacji oraz regularnie ćwiczyć swoje umiejętności. Z tego powodu ważne jest, aby postawić na systematyczną pracę i nie oczekiwać błyskawicznych rezultatów – osiągnięcie pożądanych efektów związane jest z długotrwałym i wymagającym procesem. Podczas nauki gry w tenisa warto kierować się zasadą, iż trening czyni mistrza. Ważne jest również zwrócenie uwagi na swoją kondycję fizyczną – w zależności od poziomu zaawansowania, intensywność gry może znacznie się od siebie różnić, jednak w każdym przypadku liczy się szybkość, wytrzymałość i czas reakcji. Aby optymalnie przygotować się do uprawiania tego sportu, dobrze jest zadbać o swoje wszechstronne umiejętności fizyczne.

Odpowiednia technika gry

Naszą przygodę z tenisem powinniśmy zacząć od zapisania się do profesjonalnej szkoły tenisa, takiej jak Szczeciński Klub Tenisowy, gdzie podstaw gry nauczymy się pod okiem doświadczonego instruktora. Pozwoli nam to na osiągnięcie zadowalających efektów w krótszym czasie, a także wyeliminowanie błędów zaburzających naukę gry – pamiętajmy, iż błędne nawyki mogą być bardzo trudne do zlikwidowania, a ponadto mogą powodować liczne kontuzje. Dodatkowo, od samego początku zwrócimy uwagę na najważniejsze elementy obowiązujące w tej dyscyplinie sportu. Jakie? Przede wszystkim, warto zauważyć, iż gra w tenisa to w dużej mierze praca nóg – musimy nauczyć się odpowiedniego ustawienia i poruszania na korcie, zatrzymywania we właściwym momencie oraz ogólnej techniki ruchu. Bardzo istotnym elementem gry w tenisa jest także sposób, w jaki trzymamy rakietę – poprawny chwyt może decydować o celności i skuteczności naszych uderzeń. Co ważne, na samym początku nauki powinniśmy skupić się na prostych, nieskomplikowanych uderzeniach oraz ich dokładności, mniejsze znaczenie ma siła uderzenia. Z tego powodu dobrze jest zacząć treningi na mini korcie, co pozwoli na precyzyjne wypracowanie techniki uderzeń, a wielkość kortu poszerzać wraz z czynionymi postępami.