narty
28 października 2011

Kategoria:
Sport

Jak dobrać narty?

Jazda na nartach to najbardziej popularny zimowy sport uprawiany przez Polaków. Narciarze stanowią aż dwie trzecie ogółu rodaków uprawiających zimowe sporty – jak pokazało ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez CBOS, a zainteresowanie czynnym uprawianiem sportu, w tym także narciarstwem, stale rośnie. Jeśli mieścisz się w tych statystykach i chcesz dołączyć do 8% Polaków oddających się rokrocznie białemu szaleństwu, przeczytaj nasz mały poradnik. Dowiesz się z niego, jak dobrać narty, aby szusowanie po górskich stokach stało się jedną z Twoich życiowych pasji.

Jednymi z najbardziej popularnych i polecanych, zwłaszcza dla początkujących, są narty carvingowe – z charakterystyczną „talią”, czyli przewężeniem pośrodku deski. Rozwiązanie to znacznie ułatwia jazdę i, jak twierdzą zagorzali miłośnicy narciarstwa, czyni ją jeszcze bardziej przyjemną i ekscytującą. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie narty kupić na początek, to narty carvingowe typu allround będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Kiedy już wiesz, jakiego typu nart potrzebujesz, pora wybrać się do sklepu ze sprzętem narciarskim.

Jednym z najważniejszych kryteriów, które pomoże Ci określić, jak dobrać narty, jest ich długość. O to, jaka długość nart jest najbardziej optymalna, spierają się nawet najbardziej doświadczeni narciarze. Jedna z najbardziej popularnych zasad (i najczęściej praktykowanych) dotyczących tego, jaka długość nart jest odpowiednia, mówi iż narty powinny sięgać nie wyżej niż do punktu znajdującego się między 10 a 15cm w dół od czubka głowy – w praktyce oznacza to, że punkt ten znajduje się gdzieś między Twoim nosem a brodą.

Kolejnym, obok długości, kluczowym kryterium decydującym, jakie narty kupić, jest ich miękkość. Im tworzywo, z którego są zrobione narty, jest bardziej miękkie, tym łatwiej nad nimi panować – twardsze narty lepiej zostaw sobie do chwili, kiedy nabędziesz przynajmniej podstawowe umiejętności narciarskie.

Na kupno nart i zbieranie informacji o poszczególnych markach, modelach i ich właściwościach warto poświęcić trochę czasu. Zakup nart wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem – przede wszystkim pomyśl o swoim bezpieczeństwie na stoku. Porady, jak wybrać narty znajdziesz na wielu portalach i forach internetowych poświęconych narciarstwu. Ponadto cenne wskazówki, jak dobrać narty, zawiera prasa hobbystyczna oraz wydawane rokrocznie wyniki niezależnych testów narciarskich. Nieocenionym źródłem wiedzy są oczywiście inni narciarze oraz doświadczeni sprzedawcy w sklepach ze sprzętem narciarskim.

Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej pary nart, zastanów się, czy warto inwestować w nowy sprzęt. Prawdopodobnie szybko nauczysz się jeździć i Twoje wymagania sprzętowe się zwiększą – szkoda niepotrzebnie mnożyć koszty, zwłaszcza że oprócz nart potrzebne Ci będą dobre kijki, buty i kombinezon. Przejrzyj oferty w Internecie, popytaj znajomych – może akurat znajdziesz odpowiadający Ci rodzaj i model na rynku wtórnym.