buty narciarskie
28 października 2011

Kategoria:
Sport

Jak dobrać buty narciarskie?

Każdy amator białego szaleństwa wie, że, obok nart, najważniejszym elementem wyposażenia narciarza jest właściwie dopasowane obuwie narciarskie. Buty narciarskie nie tylko łączą stopę z nartą przy pomocy wiązań – pełnią szereg innych, nie mniej ważnych ról podczas szusowania po stoku: zapewniają bezpieczeństwo narciarzowi (poprzez usztywnienie nóg w kostkach), ustawiają nogi we właściwej pozycji, utrzymują odpowiednią temperaturę stóp oraz mają istotny wpływ na zachowanie kontroli nad nartami.

Sprawę wyboru odpowiednich butów komplikują producenci – co roku pojawiają się rynkowe nowości coraz bardziej zaawansowane technologicznie, starszych modeli też nie brakuje. Nie dziwi więc, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z narciarstwem nie bardzo wiedzą, jak dobrać buty narciarskie.

Istnieje kilka sposobów na to, jak dobrać buty narciarskie, aby były zarówno bezpieczne, wygodne i – co jest równie istotne – dopasowane do naszych umiejętności narciarskich. Dla miłośników robienia zakupów przez Internet mamy złą wiadomość: butów narciarskich nie można wybierać tylko na podstawie rozmiaru naszej stopy. Nie ma na to rady: buty narciarskie musimy zmierzyć przed kupnem. Może się bowiem okazać, że pasujący na naszą stopę but narciarski może mieć mniejszy (lub większy) rozmiar niż ten, który nosimy na co dzień. Ponadto buty narciarskie, wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych, mają tę właściwość, że sztywnieją, kiedy jest zimno – dlatego zastanawiając się, gdzie kupić buty narciarskie, lepiej omijajmy giełdy narciarskie usytuowane na świeżym powietrzu (zwłaszcza zimą). W takich warunkach nie będziemy mogli prawidłowo ocenić, czy but faktycznie na nas pasuje. Bardziej odpowiednim miejscem, gdzie można kupić buty narciarskie będzie profesjonalny sklep ze sprzętem narciarskim.

Dobrze wyposażone sklepy narciarskie dysponują specjalnymi miarkami pozwalającymi na dokonanie precyzyjnego pomiaru stopy oraz wykwalifikowaną i kompetentną obsługą, która wie, jak dobrać buty narciarskie zarówno do naszych stóp, jak i prezentowanych przez nas umiejętności narciarskich. Niektóre sklepy, gdzie można kupić buty narciarskie wykonują także specjalne wkładki wtryskowe do obuwia narciarskiego – idealnie dopasowane do kształtu i długości stopy, ergonomiczne i dające wyjątkowy komfort noszenia.

Przy dokonywaniu wyboru butów narciarskich warto także zapamiętać kilka zasad ich mierzenia. Po pierwsze: buty muszą być idealnie dopasowane, czyli przylegać do nogi (ale nie uciskać). Po drugie: buty zawsze mierzymy na stojąco. Po trzecie: zawsze zapinamy wszystkie klamry, po czym je dociągamy – tylko tak możemy ocenić, czy but nie uciska. Po czwarte: przyjmujemy pozycję narciarską (uginamy kolana). Po czwarte: jeśli podczas uginania nóg podniosła nam się pięta – rezygnujemy z zakupu i mierzymy następny model butów (pięta może unieść się tylko wtedy, gdy próbujemy stanąć na palcach). Po piąte: jeśli buty uciskają, wywołują odczuwalny dyskomfort lub odwrotnie – czujemy luz, nie kupujemy – choćby były najpiękniejsze. Pamiętajmy, że narciarski but przede wszystkim ma być bezpieczny i komfortowy, a dopiero potem ładny.