Gogle narciarskie
8 września 2019

Kategoria:
Sport

Jak dobierać gogle narciarskie?

Miłośnicy białego szaleństwa doskonale wiedzą, jak ważne są wszystkie detale akcesoriów narciarskich. Ciepła, nieprzemakalna odzież, odpowiednie kijki i kask to nie wszystko. Warto poświęcić nieco uwagi goglom dla narciarzy. Dzięki nim czas spędzony na stoku czy na trasie sprawi jeszcze więcej frajdy. Jakie gogle będą najlepsze? Czym kierować się, aby dobrze je wybrać? Sprawdź nasze porady.

Szyby w goglach – na co zwrócić uwagę?

To od rodzaju szyb zależy, jak narciarz będzie widział trasę przed sobą. Dlatego element ten odpowiada za bezpieczeństwo, a jednocześnie gwarantuje możliwość podziwiania górskich widoków.

Szyby w goglach powinny mieć filtr UV, gdyż tylko w ten sposób można ochronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Najlepiej, jeżeli gogle są oznaczone symbolem UV400. Oznacza to, że będą doskonale zabezpieczały przed szkodliwym światłem. W słoneczne dni przydadzą się szyby z polaryzacją. Przy dużym nasłonecznieniu gogle takie będą likwidowały odblaski, a także zaciemniały zbyt jasne punkty i rozjaśniały te, które są za ciemne.

Każdy narciarz wie, jak irytujące mogą być zaparowane szyby w goglach. Wystarczy jednak wybrać model z powłoką zapobiegającą parowaniu.

Początkujący narciarze nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma kolor soczewek. Każdy kolor jest przeznaczony do jazdy w innych warunkach pogodowych. Soczewki niebieskie czy czarne sprawdzą się w słoneczne dni, natomiast żółte w pochmurne. Dlatego wybór pierwszych gogli najlepiej skonsultować z fachowcem” – podpowiada specjalista ze sklepu NARTYKRAKOW.PL

Funkcjonalność i wygoda

Kask narciarski ma zazwyczaj śliską i gładką powierzchnię. Dlatego pasek gogli musi być wykonany tak, aby się z niego nie zsuwał. Najlepsze są paski, które od wewnętrznej strony mają silikonową powłokę. System regulacji paska powinien zapewniać łatwe i szybkie dopasowanie go do obwodu głowy.

Narciarze spędzają w goglach mnóstwo czasu, dlatego ich wewnętrzna wyściółka powinna być przyjazna dla skóry. Musi być miła i przyjemna w dotyku oraz zapewniać, że okulary tego typu będą idealnie przylegać do twarzy.

Rozmiar gogli

Pasek gogli narciarskich umożliwia ich dopasowanie do praktycznie każdego obwodu głowy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wielkość ich ramy, która w niektórych modelach jest bardzo duża. Takie gogle nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób ze szczupłą i drobną twarzą. Nie tylko nie będą dobrze wyglądać, ale także mogą być niewygodne. Między innymi dlatego gogle męskie, damskie oraz dziecięce mają różną wielkość – w związku tym warto wybrać model przeznaczony dla danej płci.