Naprawa koła od roweru
5 września 2021

Kategoria:
Sport

Jak dbać o rower – serwis i konserwacja

Rower, jak każdy inny sprzęt, z czasem ulega zużyciu czy zniszczeniu. Aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia, należy poddawać go regularnemu serwisie i konserwacji. Polega to np. na dokładnym i właściwym czyszczeniu, smarowaniu części, a także wymianie łańcucha. Ważne są również systematyczne przeglądy roweru. Jakie kroki należy wykonać, by jak najlepiej zadbać o rower?

Czyszczenie roweru

Rower należy regularnie oczyszczać z wody, kurzu i błota. Szczególną uwagę należy zwrócić na części układu napędowego (tryby, łańcuch i przerzutki). Jeżeli na rowerze pojawiło się błoto, najlepiej czyścić je za pomocą szczotki lub szmatki nasączonej wodą z mydłem. Kategorycznie zabronione jest używanie wody pod ciśnieniem. Po każdym czyszczeniu rower należy odpowiednio osuszyć i nasmarować.

Smarowanie roweru

Rower powinno się smarować systematycznie. Regularność daje dobre efekty – rower jest w stanie przetrwać więcej czasu, a wszystkie jego mechanizmy będą sprawnie działać. Każdy użytkownik powinien skupić się szczególnie na smarowaniu linek, czyli hamulców i przerzutek. Używa się do tego specjalnych smarów płynnych, dostępnych w każdym lepszym sklepie rowerowym. Przykładem hurtowni, w której można odnaleźć różne akcesoria rowerowe oraz elementy czyszczące, jest firma RoweryRolki.pl z Krakowa.

Jak dbać o łańcuch?

Łańcuch jest jedną z najważniejszych części roweru. Należy go regularnie i skrupulatnie konserwować oraz oczyszczać ze smaru. Pomóc w tym może benzyna ekstrakcyjna, płyn do mycia silników lub rozpuszczalnik na bazie owoców cytrusowych. W przypadku pełnej osłony łańcucha konserwacja może odbywać się raz na kwartał. Do czyszczenia łańcucha i zębatek przydaje się klasyczna, stara szczoteczka do zębów.

Ważne jest także stałe kontrolowanie długości łańcucha, który stopniowo się zużywa. Można tego dokonać za pomocą specjalnego szablonu. Opłacalną operacją jest jego wymiana co około 2000 km. Jeżeli rowerzysta korzysta ze zbyt wyciągniętego łańcucha, może to spowodować uszkodzenie przednich i tylnych zębatek.

Regularne przeglądy

Systematyczne przeglądy powinny być czynnością wykonywaną przez każdego posiadacza tego sprzętu. Serwisu najlepiej dokonywać raz do roku. Specjaliści sprawdzają wtedy stan kół, stopień zużycia klocków hamulcowych, a także łożyska. Szybkie wykrycie usterki pozwoli nie tylko usunąć ją niskim kosztem, ale też zapewnić bezpieczeństwo rowerzyście. Przeglądy najlepiej  dokonywać w zaufanym warsztacie, ale proste usterki można naprawić samemu przy pomocy rady kogoś doświadczonego.