przygotowanie nart do sezonu zimowego
1 listopada 2021

Kategoria:
Sport

Jak dbać o narty? Czyszczenie i konserwacja

Sprzęt narciarski powinien być dobrany zgodnie z wymaganiami danej osoby, ale też odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Naostrzone i zakonserwowane narty zwiększają komfort jazdy i wpływają też na bezpieczeństwo podczas jazdy na zimowym stoku. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób należy czyścić i konserwować narty oraz jak dbać o sprzęt narciarski. Zachęcamy do lektury.

Konserwacja i ostrzenie nart

Odpowiednie przygotowanie nart do sezonu zimowego jest kluczowe, aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo na stoku. W tym celu warto systematycznie przeprowadzać konserwację nart, która dodatkowo zwiększa ich żywotność. Konserwacja nart składa się z kilku etapów.

Na samym początku należy dokładnie wyczyścić narty z wszelkich zabrudzeń, a następnie można rozpocząć ich ostrzenie. Do naostrzenia nart najczęściej wykorzystuje się specjalne urządzenie, które dokładnie ostrzy wszystkie krawędzie nie niszcząc przy tym ich struktury. Dzięki temu narty mają dobrą przyczepność i z łatwością można nimi sterować.

Kolejnym etapem jest konserwacja nart, która polega na ich smarowaniu. W tym celu używa się specjalnych olejów i wosków, które zabezpieczają ślizgi nart przed uszkodzeniami i zapewniają odpowiednie właściwości jezdne. Chcąc zakonserwować narty, warto skorzystać  z usług doświadczonej firmy, takiej jak na przykład nartykraków.pl. Sklep oferuje różne rodzaje nart dopasowanych do stopnia zaawansowania jazdy danej osoby oraz umożliwia skorzystanie z profesjonalnego serwisu narciarskiego.

Czyszczenie i przechowywanie nart po sezonie zimowym

Jak już wiadomo, odpowiednio zakonserwowane narty mogą zwiększyć swoją żywotność i zapewnić komfortową jazdę. Warto jednak również pamiętać o systematycznym czyszczeniu sprzętu narciarskiego. Wówczas po każdym użyciu nart należy usuwać z nich resztki śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowo zaleca się odstawienie nart w suche miejsce, gdzie będą mogły szybko wyschnąć. Dzięki temu nie będzie się na nich pojawiać szkodliwa wilgoć.

Chcąc kompleksowo zadbać o sprzęt narciarski, warto też zwrócić uwagę na przechowywanie nart. W trakcie ich używania można je bezpiecznie odstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa. Sprawi to, że będą zabezpieczone przed pojawianiem się wilgoci.

Natomiast po zakończeniu sezonu zimowego warto odkręcić z nart wiązania, a następnie cały sprzęt narciarski oddać do sprawdzonego serwisu narciarskiego, takiego jak nartykraków.pl, który podejmie się kompleksowej regeneracji.