aeracja boiska murawy utrzymanie boisk
20 października 2020

Kategoria:
Sport

Jak dbać o murawę boiska piłkarskiego?

Pielęgnacja boiska to przede wszystkim dbanie o jak najlepszą kondycję trawy w okresie rozgrywek piłkarskich oraz dostosowywanie zabiegów pielęgnacyjnych do danego okresu wegetacji. Dobrze przygotowana murawa boiska to priorytet dla piłkarzy i trenerów, dlatego bardzo ważne jest czuwanie nad kształtem, zdrowiem i wyglądem murawy. Zabiegów pielęgnacyjnych murawy boisk piłkarskich jest bardzo wiele. W tym artykule przybliżymy kilka z nich.

Aeracja murawy boiska

Jest to jeden z niezbędnych zabiegów w prawidłowej pielęgnacji boiska piłkarskiego. Aeracja jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku muraw intensywnie użytkowanych. Ma ona na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Zabieg aeracji polega na wykonaniu otworów lub szczelin w murawie – w strefie rozwoju korzeni traw i powinien być wykonywany dwa razy w sezonie, tj. na wiosnę i późnym latem.

Zabieg aeracji poprawia strukturę trawnika, wspiera jego wzrost, pozwala poprawić dostęp wody do korzeni traw, pobudza rośliny do rozwoju oraz pozwala zwiększyć masę korzeniową. Jest on koniecznym rozwiązaniem w przypadku często użytkowanych muraw sportowych

– dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Jutrzenka, która zajmuje się wykonywaniem oraz utrzymaniem naturalnych nawierzchni trawiastych i systemów automatycznego zraszania.

Coroczna, jak i okresowa pielęgnacja boiska piłkarskiego prowadzona przy pomocy specjalistycznych urządzeń z pewnością da kapitalne rezultaty, dlatego warto skorzystać w tym celu z pomocy profesjonalnej ekipy.

Nawożenie murawy boiska

Systematyczne nawożenie murawy zapewnia trawnikowi właściwe odżywienie i dostarczenie najważniejszych składników odżywczych w kontrolowany sposób. Zależnie od pory roku aplikuje się odpowiednie nawozy dostosowane do warunków panujących na boisku. Do najważniejszych składników odżywczych trawy należy azot, fosfor, potas, wapń, magnez, miedź czy bor. Azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym i sprawia, że roślina rośnie gęsta i mocna. Niedobór azotu sprawia, że trawnik marnieje i staje się pożółkły. Fosfor to drugi najważniejszy składnik odżywczy, który potrzebny jest głównie młodym roślinom trawiastym, gdyż przyczynia się do prawidłowego wzrostu korzeni. Natomiast potas zwiększa odporność traw na choroby, zapewnia wzmocnienie ich ścian komórkowych oraz zmniejsza ich łamliwość. Pozostałe wymienione składniki odżywcze wymagane są tylko w ilościach śladowych, jednak pamiętajmy, że każdej substancji odżywczej przypada konkretne zadanie.

Wertykulacja murawy boiska

Wertykulacja to zabieg, który poprawia warunki powietrznowodne gleby i zalecany jest do wykonania w czasie sezonu wegetacyjnego w przerwie między rozgrywkami. Polega on na pionowym nacięciu darni, co ma na celu stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Dobrze, aby zabieg wertykulacji wykonywany był w połączeniu z piaskowaniem boiska, wówczas osiągniemy większą elastyczność trawnika oraz zwiększenie przepuszczalności gleby, która zagęszczona jest w dolnych warstwach. Dzięki wertykulacji młoda trawa zyska więcej miejsca do prawidłowego rozwoju, gdyż woda, powietrze i substancje odżywcze będą mieć łatwy dostęp do ich korzeni.

Piaskowanie murawy boiska

Jest to najpopularniejszy zabieg, który ma na celu wyrównanie powierzchni murawy, przeciwdziałanie filcowatości traw, rozluźnienie wierzchniej warstwy, polepszenie przepuszczalności wody oraz utrzymanie wilgoci. Zabieg piaskowania boiska polega na pokryciu murawy 3-5 milimetrową warstwą piasku. Efektem tych działań jest polepszenie i usprawnienie nawierzchni trawiastej obiektu sportowego. Piaskowanie przynosi największe efekty, jeżeli stosuje się je w połączeniu z zabiegiem wertykulacji, aeracją, a czasami wałowaniem.