sciezki rowerowe jezioro czortszynskie gory nocleg domki falsztyn
11 października 2020

Kategoria:
Sport

Gdzie zlokalizowane są ścieżki rowerowe w okolicy Zalewu Czorsztyńskiego?

Zbiornik Czorsztyński otoczony jest trasą dla rowerzystów będącą częścią szlaku Velo Dunajec.  Trasa o długości około 40 kilometrów jest świetną atrakcją dla osób, które kochają aktywnie spędzać czas. Zapierające dech w piersiach górskie widoki niewątpliwie są jedną z największych wizytówek tego regionu.  Trasa rozpoczyna się w Nidzicy i biegnie przez takie miejscowości jak: Falsztyn, Dębno Kluszkowce, Czorsztyn, Hałuszową oraz Sromowce Wyżne. Jak wybrać najlepszą trasę?

Jak zaplanować trasę wycieczki rowerowej?

Jazda na rowerze w górach jest bardzo trudną i wymagającą czynnością. Ostre powietrze oraz nierówna rzeźba terenu sprawiają, że nawet osoby, które na co dzień są bardzo aktywne, nie dają rady pokonać trudniejszych odcinków. Warto więc dostosować trasę do swoich możliwości.

Wiele osób rekomenduje trasę od Nidzicy w stronę Sromowiec Wyżnych, dlatego że szlak ten jest dużo łatwiejszy dla początkujących kolarzy. Jednak warto też rozważyć możliwość obrania trudniejszej trasy, ale przy tym warto zadbać o nocleg w kluczowych miejscach. W tym przypadku świetnie sprawdzi się wynajęcie drewnianego domku, umiejscowionego w przepięknej górskiej okolicy. Takie miejsce będzie idealne na złapanie chwili wytchnienia. Dzięki drewnianym budynkom można poczuć się jak w góralskiej chacie i na chwilę zapomnieć o rzeczywistości.

Jak twierdzi menadżer firmy Domki Falsztyn:

Polskie góry, mimo iż nie są najwyższe na świecie cały czas przyciągają wielu turystów. Spowodowane jest to pięknymi krajobrazami oraz świetnie przystosowanymi szlakami rowerowymi oraz pieszymi. Co roku obserwujemy napływ turystów z całego świata – i to nie tylko w sezonie zimowym. Moim zdaniem nie ma się co dziwić, w końcu każdy z nas chwilami chciałby uciec od całego świata i utonąć w pięknie górskiego krajobrazu.

Co przygotować na wyjazd?

W związku z tym, że trasa jest długa, warto podzielić ją na kilka etapów. Najważniejsze jest sprawdzenie miejsc noclegowych i porównanie jak najlepszych ofert. Musimy mieć na uwadze także to, co chcemy zwiedzać i zadbać o to, aby lokalizacja była w jak najwygodniejszym punkcie. Dodatkowym atutem trasy są specjalne stacje leżące wzdłuż trasy, w których możemy sprawdzić stan techniczny jednośladu.

W okolicy szlaków zlokalizowane są wypożyczalnie rowerowe, dzięki którym możemy uniknąć dodatkowych kosztów. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu pogody i zabraniu ciepłych ubrań, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo ciepło — góry potrafią zaskoczyć.