Dziecko na korcie
1 listopada 2019

Kategoria:
Sport

Dziecko na korcie – w jakim wieku warto zacząć uczyć się tenisa?

Dzisiejszy świat pełen jest technologicznych nowinek. Stanowią one zagrożenie dla fizycznej aktywności zarówno dzieci, jak i dorosłych. Promowanie zdrowych i bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu staje się zatem jednym z podstawowych wyzwań współczesnych rodziców. Czy tenis to dobry sposób na aktywność fizyczną u dziecka?

Sport dla dziecka – co wybrać?

Pomysłów może być wiele – basen, rowery, taniec, akrobatyka, piłka nożna, ręczna, siatkówka, koszykówka, gra w tenisa i inne. Ważne, by wybrana dyscyplina współgrała z temperamentem dziecka, rozbudzała zainteresowania i motywowała do podejmowania nowych wyzwań. Rozwijanie pasji sportowych ma szczególne znaczenie i to nie tylko dla fizycznego rozwoju dziecka.? Bo kształtuje szereg umiejętności wykorzystywanych na pozostałych płaszczyznach życia. Uczy systematyki, poczucia odpowiedzialności, komunikacji interpersonalnej i umiejętności pracy zespołowej w przypadku dyscyplin grupowych. Daje podwaliny pod kształtowanie pozytywnej rywalizacji z poszanowaniem godności innych.

A może tenis?

Gra w tenisa jest szczególną dyscypliną. Rozwija nie tylko ciało i kompetencje interpersonalne, ale wspiera kompleksowo rozwój młodego człowieka. Tenis to współpraca umysłu z ciałem zawodnika.

Nauka gry w tenisa opiera się na dążeniu do pełnej koncentracji na podejmowanym działaniu i pokonywaniu wewnętrznych przeciwników, takich jak niepewność, nerwowość i brak wiary w siebie. To wszystko ma istotne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka, tak mocno atakowanego zewnętrznymi bodźcami, zakłócającymi wewnętrzną harmonię.

Nauka gry w tenisa rozwija refleks, uczy taktycznego myślenia, kształtuje siłę charakteru, wspiera odporność na stres, pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje i przekłada się na korzyści zdrowotne poprzez polepszeniem pracy płuc i całego układu krążenia.

W jakim wieku warto zacząć uczyć się tenisa?

Gwiazdy światowego formatu uprawiające tę dyscyplinę sportu rozpoczęły swoją przygodę z tenisem już w wieku przedszkolnym. Placówki takie jak Szczeciński Klub Tenisowy oferują zajęcia dla najmłodszych w wieku od 4 lat, wprowadzając podstawy gry w tenisa, stosując atrakcyjne programy gier i zabaw na korcie i wspierając ich fizyczny rozwój. Co nie bez znaczenia dla portfeli rodziców – sprzęt dla najmłodszych nie jest drogi i wystarcza na długie miesiące treningów. Można w niego grać w wielu miejscach, nie tylko na profesjonalnych kortach, co wpływa na dodatkową dostępność dla zainteresowanych rozpoczęciem tenisowej przygody.

Wybierając aktywność sportową dla swojego dziecka, warto zainteresować go grą w tenisa.Z pewnością pozytywne konsekwencje tej decyzji procentować będą jeszcze długie lata.