snowboard
8 września 2019

Kategoria:
Sport

Dobór deski snowboardowej. Czym się kierować przy zakupie?

Sporty zimowe co roku zdobywają nowych entuzjastów, którzy chętnie spędzają czas na zaśnieżonych stokach i nabywają nowe umiejętności. Snowboard to ten rodzaj sportu, który wymaga nie tylko dobrych umiejętności, ale również odpowiedniego sprzętu. Wybór wśród desek snowboardowych jest ogromny. Kuszą pięknym wyglądem, kolorami oraz grafiką. Jak jednak wybrać mądrze?

Wymiary

„Wchodząc do sklepu ze sprzętem snowboardowym, powinniśmy znać swoje wymiary takie jak waga, wzrost i rozmiar buta. To one decydują jaki rozmiar deski dobierzemy. Znaczenie ma również poziom umiejętności. Inną deskę kupi początkujący snowboardzista, a inną doświadczony” radzi sprzedawca z krakowskiego sklepu Boardslide. Waga i wzrost decydują o  długości deski, natomiast rozmiar buta o jej szerokości. Zarówno pięty, jak i palce nie powinny wychodzić poza krawędź deski.

Twardość deski określana mianem flex to bardzo istotny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Ogólnie deski dzielimy na twarde i miękkie. Na miękkich, czyli flex między 1 a 5 dobrze się uczyć, gdyż ten stopień elastyczności będzie bardziej wyrozumiały dla popełnianych błędów. Osoby zaawansowane wybiorą deski twarde.

Styl jazdy

Jeśli zaczynasz przygodę ze snowboardem, na pierwszą deskę nie powinieneś przeznaczać bardzo dużej kwoty, gdyż po pewnym czasie będziesz musiał deskę zmienić i dobrać do swojego stylu jazdy. Dopiero gdy opanujesz podstawowe zwroty i technikę możesz myśleć o desce dostosowanej do twoich potrzeb. Najczęściej spotykane deski związane ze stylem jazdy to Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Deski mają też różne wygięcie. Najczęściej spotykana to camber, której środek odstaje od podłoża. Jest to deska stabilna, nawet przy dużych prędkościach. Deska, która swym wygięciem kojarzy się z bananem to rocker lub reverse camber. Na tej desce łatwiej się skręca lub robi triki na stoku. Można też spotkać się z konstrukcją mieszaną, czyli łączącą camber i rocker.

Ważną cechą deski jest również jej kształt. Ta standardowa nosi nazwę twin i jest symetryczna, co pozwala na jazdę w obu kierunkach. Deski typu directional pozwalają na jazdę tylko w jednym kierunku, ale sprawdzą się w puchu oraz freeridach. Ostatnio wchodzą na rynek też deski asymetryczne wzdłuż dłuższej osi, co ma ułatwiać jazdę.

Zakup dobrego snowboardu wymaga zatem niemałej wiedzy. Warto udać się do sklepu w towarzystwie snowboardzisty, który nam doradzi lub zdać się na wiedzę i profesjonalizm sprzedawców, którzy często są entuzjastami jazdy na snowboardzie.