14 września 2017

Kategoria:
Sport

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z judo?

Popularne powiedzenie głosi, że sport to zdrowie – szczególnie sport uprawianych od najmłodszych lat. W dzisiejszych czasach oferta sportowa skierowana do dzieci jest bardzo rozbudowana, w każdym mieście funkcjonuje wiele szkół, specjalizujących się w różnorodnych dyscyplinach. Duży wybór sprawia, że wielu rodziców ma poważne wątpliwości, jakie zajęcia dla swojej pociechy wybrać. Kluczem do podjęcia trafnej decyzji jest poznanie korzyści płynących z uprawiania danej dyscypliny. W poniższym tekście poznamy kilka plusów uprawiania judo, czyli jednej z najpopularniejszych sztuk walki.

Wszechstronny rozwój fizyczny

Na sprawność fizyczną składa się kilka aspektów: siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość oraz koordynacja ruchowa. Judo, podobnie jak i inne wschodnie sztuki walki stawia na zrównoważony rozwój każdego z tych aspektów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla młodego, dynamicznie kształtującego się organizmu.

W czasie zajęć dzieci ćwiczą nie tylko techniki walki, ale biorą udział w szeregu ćwiczeń ogólnorozwojowych, które pełnią istotną funkcję kompensacyjną, pomagając radzić sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na powstawanie wad postawy – wyjaśniają trenerzy Uczniowskiego Klubu Sportowego Chojrak.

Nauka samoobrony

Każdy powinien umieć bronić się przez zagrożeniami ze strony innych ludzi – szczególnie dotyczy do dzieci, które są bardzo łatwym łupem dla napastników. W czasie zajęć dziecko poznaje techniki, które pozwolą mu unieszkodliwić przeciwnika bez czynienia mu krzywdy i zwiększają jego szansę na bezpieczną ucieczkę.

Zdrowa rywalizacja

Wschodnie sztuki walki słyną z tego, że przykładają dużą wagę nie tylko do rozwoju fizycznego adeptów, ale również do uczenia ich zasad postępowania. Nie inaczej jest z judo – rozwój ma w jego przypadku wymiar zarówno cielesny, a więc usprawnianie ciała i doskonalenie techniki, ale również duchowy. Adepci uczą się między innymi zdrowej rywalizacji na zasadach fair play, poszanowania dla innych zawodników oraz brania odpowiedzialności za własny rozwój. Zajęcia z judo to również doskonały sposób na dyscyplinowanie dzieci krnąbrnych i nieposłusznych – w dojo, czyli miejscach ćwiczeń, panuje ściśle określona hierarchia z mistrzem-nauczycielem na szczycie. Umieszczenie dziecka w takich środowisku ułatwia wpojenie mu zasad kultury osobistej, posłuszeństwa oraz szacunku dla starszych

Kiedy zacząć treningi

Judo można zacząć trenować już w wieku przedszkolnym, czyli najwcześniej 4 lat. Warto jednak przed zapisaniem dziecka na zajęcia wziąć pod uwagę jego indywidualne predyspozycje, między innymi ogólną sprawność fizyczną oraz poziom dojrzałości emocjonalnej – mimo, że większość dzieci łatwo adaptuje się do warunków panujących na zajęciach, niektóre z nich mogą mieć z tym pewne trudności. W takich przypadkach zajęcia nie będą dla niego żadną przyjemnością i z pewnością nie przyniosą pozytywnych rezultatów.

Tagi: , ,