6 stycznia 2021

Kategoria:
Sport

Dlaczego warto wysłać dziecko do szkoły sportowej?

O zaletach sportu, zwłaszcza u młodych ludzi nie trzeba nikogo przekonywać. Dostęp do uprawiania sporu powinien być powszechny, a jego propagowanie stale obecne w przestrzeni publicznej. Ważnymi czynnikiem rozwijającym pasję dzieci i młodzieży do sportu jest nastawienie rodziców. Wielu z nich decyduje się na wysłania dziecka do szkoły sportowej. Przeczytaj, czy warto to zrobić!

Decyzje związane z planowaniem edukacji dzieci i młodzieży są często okupione wieloma dylematami. Często podejmowane są ze świadomością, że mogą mieć wpływ na całe życie dziecka. Dlatego wybór nie jest łatwy i wymaga wielu przemyśleń oraz rozmów z przyszłym uczniem.

Jak ważny jest sport w życiu młodego człowieka?

Wielu rodziców dostrzega w swoich pociechach duży potencjał związany z aktywnością ruchową i zamiłowaniem do sportu. Najprawdopodobniej sami zaszczepili w dziecku chęć uprawiania sportu i w momencie rozpoczęcia nauki dostrzegają szanse na rozwój tych umiejętności w szkole o profilu sportowym. Nawet jeśli nie wiążą przyszłości dziecka z profesjonalną karierą zawodniczą, to z pewnością dostrzegają inne zalety aktywności sportowej.

„Sport hartuje ciało i umysł – przekonuje przedstawiciel publicznej  szkoły sportowej Gimbasket. –Ta sprawdzona zasada wciąż obowiązuje i jest doskonałym drogowskazem do zdrowego życia. Sport daje możliwość rywalizacji. Przynosi radość za zwycięstw i uczy pokory przed porażką. Pomaga docenić wysiłek i pracę. Kształtuje charakter i buduje wysoką samoocenę. W wymiarze fizycznym rozwija pod każdym względem. Wyrabia dobrą kondycję i koordynację ruchów – umiejętności, które pozostają do końca życia”.

Sport kultywuje przyjaźnie, poszerza horyzonty i często umożliwia zwiedzanie świata. Pozwala rozwijać zainteresowania, uczy organizacji i buduje chęć samorealizacji. Daje szansę  na sukces życiowy.

Szkoła sportowa to edukacja poprzez sport

Dobra szkoła sportowa łączy intensywną aktywność fizyczną ze zdobywaniem wiedzy. Realizuje typową podstawę programową przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz tego przykłada dużą wagę do codziennych zajęć sportowych i ogólnorozwojowych. Prowadzi profesjonalne treningi i zajęcia sportowe z wybranych dyscyplin sportowych. Najczęściej są to lekkoatletyka, koszykówka, pływanie, siatkówka oraz inne zajęcia sportowe. Szkoła powinna korzystać z pomocy specjalistów, takich jak trenerzy sportowi, fizjoterapeuci, psychologowie sportu, a także fachowców od dietetyki sportowej.

Ważną misją szkoły sportowej powinno być aktywne organizowanie życia sportowego – umożliwianie uczniom udziału w obozach sportowych, sprawdzianach oraz organizowanie zawodów sportowych, a także pomoc w przygotowywaniu wyjazdów na zawody i olimpiady sportowe młodzieży.

Co daje ukończenie dobrej szkoły sportowej?

Dobra szkoła zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie i przygotowuje ucznia do  kontynuacji nauki, nie koniecznie w szkole sportowej wyższego stopnia. Nauka w szkole o profilu sportowym daje umiejętność łączenia nauki ze sportem, kształtuje charakter  i wyrabia dyscyplinę, systematyczność i umiejętność współpracy w grupie. Z pewnością wpływa na umiejętności ogólnorozwojowe, a także wykształca zdolności w konkretnych dyscyplinach sportu.

Pobyt w szkole sportowej uczy dobrych nawyków dbania o zdrowie i kondycję fizyczną, a dla wielu uczniów może stać się przepustką do sportowej kariery. Na pewno dla wszystkich będzie dobrą szkołą życia i źródłem wielu miłych wspomnień.