aktywność fizyczna
10 lutego 2016

Kategoria:
Sport

Dlaczego warto być aktywnym?

Stare i bardzo dobrze znane powiedzenie głosi: „sport to zdrowie!”. Niestety w Polsce często nie docenia się zawartej w nim prawdy. Statystyki są bardzo niepokojące – jedynie 40% Polaków regularnie się rusza, a 26% uprawia sport jedynie sporadycznie. Cała reszta nie ma z nim nic wspólnego. Złe wiadomości się na tym nie kończą – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, już co piąty uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum cierpi z powodu otyłości. Tymczasem to właśnie zwiększenie świadomość na temat aktywności fizycznej i zachęcenie do niej jest kluczem do rozwiązania tego i wielu innych problemów trapiących społeczeństwo. Oto kilka powodów, dla których warto uprawiać sport.

Poprawa zdrowia i kondycji

Nie jest tajemnicą, że zwiększony wysiłek fizyczny pobudza do wzmożonej pracy wiele układów naszego ciała – mięśniowy, oddechowy, krwionośny i nerwowy – a tym samym służy ich wzmocnieniu. Regularne ruszanie się, choćby wieczorne spacery, czy podstawowe ćwiczenia gimnastyczne, takie jak pompki, skłony i brzuszki zapobiegną „rozleniwieniu się” organizmu, wzmocnią jego odporność i utrzymają w dobrej kondycji. O tym w jaki sposób dobrać ćwiczenia do swoich indywidualnych preferencji można przeczytać w licznych poradnikach, dostępnych np. w Księgarni internetowej Sportowo-Medyczna.

Ładniejsza sylwetka

To jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się zapisać na zajęcia z fitness lub rozpocząć przygodę z bieganiem. Aktywność fizyczna uprawiana regularnie i z głową jest drugim obok zdrowej diety czynnikiem sprzyjającym spalaniu tłuszczowej opony i rzeźbieniu atrakcyjnej sylwetki. A to z kolei pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie w wielu sytuacjach.

Lepsze samopoczucie na co dzień

Stres w dzisiejszych czasach towarzyszy ludziom niemal na każdym kroku, życie w tłocznym i głośnym mieście nie sprzyja spokojowi. Sport jest idealnym sposobem na oczyszczenie umysłu z negatywnych myśli. Podczas wysiłku fizycznego nasz mózg rozpoczyna produkcję endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. W obliczu tego, nie dziwi fakt, że osoby prowadzące sportowy tryb życia mają z reguły lepsze humory, niż osoby spędzające wolny czas przed komputerem. Dobrym zwyczajem jest trening przeprowadzany rano, przed pracą lub szkołą – w ten sposób zapewnimy sobie dawkę endorfin na cały dzień. Solidny trening ma również znaczenie psychologiczne – daje nam poczucie, że zrobiliśmy dla siebie coś dobrego, a widoczne, pozytywne zmiany w naszym wyglądzie czy osiągach dają ogromną radość i satysfakcję.

Jak widać sport przynosi mnóstwo korzyści nie tylko dla naszego zdrowia, ale i usposobienia. Należy jednak podchodzić do niego bardzo rozważnie. Nie nastawiajmy się na natychmiastowe efekty, nie porywajmy się od razu na zbyt duże wyzwania, przestrzegajmy prawidłowej diety i korzystajmy z pomocy osób bardziej doświadczonych oraz fachowych źródeł (szeroki ich wybór można znaleźć w specjalistycznej księgarni internetowej sportowo-medyczna.pl). Bez zachowania tych podstawowych zasad czeka nas tylko wielkie rozczarowanie i pogorszenie stanu zdrowia, np. w wyniku kontuzji.