Deska do kitesurfingu
2 maja 2020

Kategoria:
Sport

Czym charakteryzują się deski do kitesurfingu?

Kitesurfing to sport, który z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów zarówno wśród młodszych, jak i nieco starszych osób. Jest to doskonały sposób na spędzenie letnich wakacji na wybrzeżu Bałtyku. Aby jednak zacząć przygodę z tym sportem wodnym, należy wiedzieć, jaki sprzęt wybrać. Dowiedz się, czym wyróżniają się deski pozwalające na uprawianie kitesurfingu.

Jak wygląda deska do uprawiania kitesurfingu?

Deski do kitesurfingu mogą nieco różnić się od siebie – zależy to między innymi od ich producenta. Mimo tego budowa każdej z nich wygląda analogicznie.

W budowie takiej deski można wyróżniać dno, krawędź, dziób, rufę, podkład, statecznik, a także padsy i footstrapy zapewniające optymalną przyczepność. Również struktura wewnętrzna poszczególnych modeli wygląda bardzo podobnie. Najważniejszym elementem deski jest rdzeń. Wykonuje się go z drewna lub z pianki. Rdzeń ten jest otoczony dwoma warstwami włókna szklanego lub carbonu. Tworzywo to sprawia, że deska jest jednocześnie sprężysta, ale i wytrzymała. Niezbędne są także inserty, czyli elementy, do których mocuje się padsy i footstrapy. Oprócz tego niektóre modele desek mają dodatkowe boczne zabezpieczenia rdzenia wykonane z tworzywa ABS.

„Deski do kitesurfingu różnią się między sobą kształtem i rozmiarem. Mimo tego wszystkie łączą wspólne cechy. Charakteryzuje je mała wyporność – toną pod ciężarem ciała człowieka. Napędzane są za to siłą hydrodynamiczną, która jest efektem oddziaływania wiatru na latawiec. Jednak nie można zapomnieć o tym, że dobra deska do uprawiania tego sportu to taka, która jest dopasowana do umiejętności, możliwości i wieku kitesurfera” – wyjaśnia ekspert z firmy Surf-Sport.

Co jeszcze wyróżnia deski do kitesurfingu?

Deska do kitesurfingu ma opływowy profil i jest bardzo zwrotna. Ponadto jest wykonana tak, aby zapewnić użytkownikowi doskonałą przyczepność do jej powierzchni. Sprzęt do tego sportu wodnego zapewnia także szybkość i dynamikę.

Oprócz tego można wyróżnić dwa rodzaje desek:

  • sprzęt typu twin-tip

Deski te są zaprojektowane z myślą o tym, aby poruszać się przy ich pomocy w dwóch kierunkach. Ich rufa oraz dziób wyglądają dokładnie tak samo, a poza tym mają symetryczny kształt. Są także niezwykle lekkie, co sprawia, że stanowią znakomity sprzęt do wykonywania ewolucji w powietrzu.

  • modele directional

Wyglądem przypominają nieco deski windsurfingowe, umożliwiają pływanie na obrany dany kierunek rejsu. Są cięższe niż sprzęt typu twin-tip, ale można dzięki nim rozwinąć naprawdę duże szybkości.