rower crossowy
14 sierpnia 2021

Kategoria:
Sport

Czym cechują się rowery crossowe?

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju rowerów. Producenci jednośladów szukają coraz to nowszych rozwiązań, które spełnią wysokie oczekiwania klientów, a tym samym zapewnią im komfortową i dogodną jazdę. Jednym z popularnych rodzajów rowerów są modele crossowe, które ze względu na swoją konstrukcję, nazywane są wszechstronnym i uniwersalnym sprzętem. Czym charakteryzuje się i jak wybrać rower crossowy? Podpowiadamy.

Rower crossowy – co to jest?

Rowery crossowe łączą w sobie cechy jednośladów trekkingowych i górskich, niemniej jednak wyróżniają się bardziej sportowym wyglądem ramy rowerowej. Przede wszystkim charakteryzują się lżejszą ramą oraz cieńszymi kołami, dzięki czemu jeździ się na nich nie tylko łatwiej, ale także szybciej. Opony w rowerach crossowych zazwyczaj mają 28 cali, a co więcej wyposażone są w agresywny bieżnik, z racji czego dobrze radzą sobie podczas jazdy na trudnym i wymagającym terenie.

Rowery crossowe charakteryzują się solidnymi amortyzatorami, które doskonale tłumią wszelkiego rodzaju nierówności i wyboje. Amortyzatory dodatkowo gwarantują o wiele szybsze hamowanie przed potencjalnymi przeszkodami, dzięki czemu jazda na tego typu jednośladach zapewnia rowerzyście zarówno komfort, jak i z całą pewnością wpływa na jego większe bezpieczeństwo. – mówi przedstawiciel hurtowni rowerów Rowerland w Oświęcimiu.

Crossowe wersje jednośladów bardzo często nazywane są również uniwersalnymi i wszechstronnymi środkami transportu. Głównie ze względu na to, że bez problemu można jeździć na nich nie tylko do pracy i sklepu, ale także świetnie sprawdzą się do jazdy po leśnych trasach oraz po terenach z wystającymi skałami i korzeniami drzew.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem roweru crossowego?

Zakup dobrego, a zarazem odpowiednio dostosowanego roweru crossowego bez wątpienia pozwoli na bezproblemowe korzystanie ze sprzętu niemal przez kilka lat. Z tego powodu przed wyborem jednośladu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego ramę, która nie może być ani za duża, ani zbyt mała, a co więcej musi zapewniać wyprostowaną i wygodną pozycję za kierownicą. Długość pionowej ramy roweru crossowego powinna być zatem dopasowana do długości nogi rowerzysty mierzonej od jej wewnętrznej strony, a następnie pomnożonej przez wartość 0,25.

Duże znaczenie ma również rodzaj hamulców, w jaki wyposażony będzie jednoślad. Mianowicie rowery crossowe mają m.in. hamulce hydrauliczne, które są uruchamiane za pomocą płynu hamulcowego i wyróżniają się o wiele większą siłą hamowania. Natomiast niektóre modele rowerów wyposażone są w hamulce v-brake, które mają podobną skuteczność hamowania, niemniej jednak mają niższą wagę, a co za tym idzie, są prostsze w użyciu.