zakup roweru
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Sport

Czy dobry rower górski musi być drogi?

Rower górski bardzo często jest wskazywany jako model, który najlepiej sprawdzi się w polskich realiach. Dzięki niemu niezależnie od terenu można pokonywać kolejne kilometry. Dostępne obecnie modele rowerów górskich stanowią również pewien kompromis pomiędzy wygodną jazdą a sportowym wyglądem. Bez wątpienia ich główną zaletą jest jednak duża uniwersalność. Czy w związku z tym rower górski jest dużym wydatkiem? Podpowiadamy.

Jak dobrać rower górski?

Decyzja dotycząca wyboru roweru górskiego powinna być odpowiednio przemyślana – przede wszystkim pod względem tego, jak często będzie on w eksploatacji oraz na jakich trasach chcesz go wykorzystać. Podobnie jak inne rowery, również modele górskie dzielą się na:

  • damskie,
  • męskie.

Specjaliści od lat działający w tej branży, jak np. firma SaweraBike, podkreślają, że różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest znacząca. Dotyczy to przede wszystkim geometrii roweru czy wyprofilowania siodełka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry rower górski?

Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru roweru górskiego jest dopasowanie ramy. Zależy to od wzrostu użytkownika, a raczej długości jego nogi, która mierzona jest od ziemi aż do krocza. Można spotkać się z sytuacją, kiedy osoba niższa będzie miała dłuższe nogi od użytkownika wyższego wzrostem. Dlatego ważny jest właściwy pomiar.

Bardzo duże znaczenie ma również rozmiar kół. Warianty 27,5-calowe gwarantują dużą zwrotność oraz dynamikę ruszania. W przypadku koła 29-calowego można liczyć jednak na wygodniejsze pokonywanie wybojów czy osiąganie wyższych prędkości przy zjazdach.

Czy rower górski jest zawsze dużym wydatkiem?

Wiele osób uważa, że rowery górskie z uwagi na sam wygląd są sprzętem z wyższej półki cenowej. Kluczowy w tym przypadku jest jednak rodzaj materiałów, z jakich został wykonany konkretny model oraz dodatkowe komponenty, w jakie go wyposażono. Są to przede wszystkim przerzutki czy hamulce. Najtańsze rowery górskie można kupić już za 1500 zł. Nie jest to najlepszy sprzęt, ale zaspokaja podstawowe potrzeby i doskonale sprawdza się w przypadku początkujących osób. Ci, którzy z jazdy na rowerze górskim chcą czerpać nieco więcej przyjemności, powinni przeznaczyć na jego zakup przynajmniej 3000 zł. Z pewnością będzie to trafiona inwestycja.

Jeżeli nie ogranicza Cię budżet, a rower wykorzystujesz bardzo często, np. zamiast samochodu, możesz zdecydować się na bardziej profesjonalne modele. W tego typu jednośladach wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne oraz specjalne rodzaje materiałów gwarantujące wytrzymałość i niewielką masę. Ceny jednak mogą przekraczać wówczas nawet 10 000 zł.