12 czerwca 2017

Kategoria:
Sport

Z czego wynika popularność wakeboardingu?

Wakeboarding staje się w Polsce coraz bardziej popularny od kilku lat. Z roku na rok przybywa specjalnych wyciągów, dzięki którym można poszaleć na desce wakeboardowej, na przykład podczas wolnych, upalnych weekendów. To znacznie ciekawsze zajęcie dla zwolnenników sportu niż plażowanie i opalanie się ze szklaną lemoniady. Skąd bierze się tak duża popularność sportu, który wciąż dla większości jest nieznaną nowością?

Codzienne pływanie?

Nowe wakeparki wyrastają niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Powstają nie tylko na dużych jeziorach, ale również na niewielkich zbiornikach, nawet w środku miast. Na desce surfingowej codziennie mogą popływać wyłącznie mieszkańcy nadmorskich miejscowości – na wakeboardzie każdy, kto ma w swojej okolicy specjalny park. Możemy wybrać się poszaleć na desce po pracy, tak samo, jak wybieramy się na siłownię, kort tenisowy, czy na squasha. To prawdziwa gratka dla tych, którzy kochają sporty wodne i nie wyobrażają sobie wakacji bez szumu fal. Konstrukcje powstają bardzo szybko: dwa słupy i rozciągnięta między nimi lina pojawia się na zbiorniku w ciągu 3-5 dni, a koszt inwestycji wcale nie jest przerażający – mówi nam przedstawiciel sklepu Xtreme Shop z Rudy Śląskiej.

W wakeparki chętnie inwestują związki motorowodne, przedsiębiorcze firmy, które liczą na spore, dodatkowe zyski, a nawet zamożniejsze osoby prywatne, które mogą sobie na to pozwolić. Większość wakeparków to miejsca, w których spędzimy aktywny weekend nad wodą nie tylko na desce, ponieważ właściciele parków dbają o to, by klient miał także jakieś ciekawe zajęcie po zejściu z deski. Dawniej wakeboard był po prostu pływaniem za motorówką lub skuterem wodnym, dziś dzięki parkom i konstrukcjom z wyciągami staje się sportem coraz tańszym i bardziej dostępnym.

Dla kogo wakeboarding?

Doświadczeni zwolennicy wakeboardingu przekonują, że jest to sport dla każdej pełnosprawnej osoby. Nie ma ograniczeń wiekowych, nawet kilkuletnie dzieci mogą „śmigać” na wakeboardach. Zdarzają się sytuacje, że na próbę swoich sił decydują się osoby, które po prostu przypadkiem znalazły się w pobliżu parku wodnego, zobaczyły, jak świetnie bawią się inni i postanowiły też spróbować. Nie trzeba od razu zaopatrywać się z swój własny sprzęt, ponieważ przy większości parków znajdziemy wypożyczalnie, z których możemy skorzystać. Dopiero kiedy nabierzemy wprawy i stwierdzimy, że to coś dla nas, na dłuższą metę, warto zainwestować w swoją deskę do wakeboardingu, idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Na początku zdarzają się upadki, ale tak jest niemalże zawsze, kiedy rozpoczynamy przygodę ze sportem tego typu. Upadki zdarzają się też na desce surfingowej, windsurfingowej, czy kitesurfingowej. Jeżeli nie boimy się wody i potrafimy pływać, to żaden problem, a wręcz fajna zabawa. Jeśli dopiero zamierzamy rozpocząć swoją przygodę z wakeboardingiem, warto poprosić o pomoc instruktora, który zapozna nas z podstawami tego niesamowitego sportu.