Zakładanie łańcucha rowerowego
2 lutego 2022

Kategoria:
Sport

Co robić, gdy w trakcie jazdy na rowerze spadł łańcuch?

Niezależnie od tego, czy rower jest dla nas codziennym środkiem transportu, czy sposobem na aktywny relaks w wolne dni, ważne jest, aby był w doskonałym stanie technicznym. Jeśli podczas jazdy spada łańcuch, trzeba go nie tylko założyć, ale również znaleźć przyczynę problemu – szczególnie jeśli przydarza się to częściej. Co robić, gdy w trakcie jazdy na rowerze spada nam łańcuch? Podpowiadamy.

Zakładanie łańcucha rowerowego krok po kroku

Kiedy podczas jazdy zauważymy, że spadł nam łańcuch, w pierwszej kolejności powinniśmy zahamować i znaleźć bezpieczne miejsce na postój. Co prawda może się tak zdarzyć, że dzięki odpowiedniemu manewrowaniu przerzutkami, łańcuch sam wskoczy na swoje miejsce. Jednak nie zalecamy tego robić ze względu na ryzyko uszkodzenia szprych, przerzutki, a nawet haka ramy – co będzie wymagało kosztownej naprawy w serwisie rowerowym. Najlepiej więc szybko złapać za hamulce i zwolnić oraz stanąć.

Następnie należy delikatnie wyciągnąć łańcuch. Może to być utrudnione, jeśli zablokuje się on pomiędzy kołem a kasetą lub między kasetą a ramą. W takim przypadku najlepiej odpiąć zacisk koła, aby swobodnie wyjąć łańcuch. Jeśli łańcuch spadł z kasety, po jego wyjęciu nakładamy go na zębatki i kręcimy pedałami, by znalazł się na właściwym miejscu. Łatwiej jest natomiast założyć łańcuch, który spadł z korby. Możemy wówczas spróbować narzucić łańcuch na największą tarczę poprzez kręcenie pedałami i tylnym kołem. Jest duża szansa, że wskoczy na miejsce, a my będziemy mogli kontynuować jazdę bez brudzenia sobie rąk.

Przyczyny spadania łańcucha rowerowego w trakcie jazdy

Co najważniejsze: łańcuch nie powinien spadać. Nawet w przypadku jazdy rowerem po wybojach lub krawężnikach. Oczywiście może się tak zdarzyć, jednak o ile była to jednorazowa sytuacja, nie ma powodów do niepokoju. Niemniej łańcuch spadający co chwilę powinien skłonić nas do wizyty w serwisie rowerowym, np. w BikeWorkshop w Bielsku-Białej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bowiem wiele: od wyciągniętych oczek łańcucha, przez starte zębatki, aż na uszkodzeniach ramy kończąc.

Bez odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy trudno będzie nam ocenić samodzielnie, czy łańcuch nie wymaga wymiany na nowy, czy ząbki kasety albo korby nie są za bardzo starte lub czy rama nie wygina się nadmiernie podczas jazdy, co powoduje, że zębatki nie znajdują się w jednej płaszczyźnie. Jeśli usuniemy przyczynę, łańcuch nie tylko nie będzie spadał – unikniemy również poważniejszej awarii, która mogłaby się z tym wiązać.