24 maja 2017

Kategoria:
Sport

Charakterystyka rowerów trekkingowych

W ostatnich latach można zauważyć wzrastające zainteresowanie rowerami. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to pojazdy znacznie tańsze i mniej wymagające od samochodów, ekonomiczne, a przy tym jazda nimi służy poprawie naszej kondycji i dostarcza mnóstwa przyjemności. Jednym z kilku rodzajów rowerów, które cieszą się szczególnie dużą popularnością są rowery trekkingowe, idealnie spisujące się nie tylko w codziennych dojazdach do pracy, ale również na dłuższe wycieczki w trudniejszym terenie.

Czym jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy najkrócej można opisać jako połączenie roweru górskiego z szosowym. Skonstruowany jest on w taki sposób, by umożliwiał sprawne poruszanie się zarówno po zwykłych, asfaltowych drogach, jak i po nawierzchniach nieutwardzonych, takich jak leśne ścieżki. Przeznaczony jest przede wszystkich dla podróżników, przemierzających nim długie, wielodniowe trasy, choć sprawdzą się również w roli rowerów rekreacyjnych i użytkowych, gdyż umożliwiają sprawne poruszanie się zarówno w obrębie miasta, jak i poza nim o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie.

Ogólna charakterystyka rowerów trekkingowych

Jedną z najważniejszych cech, odróżniającą rowery trekkingowego od rowerów szosowych i górskich jest ich bardzo bogate wyposażenie. W jego skład wchodzą przede wszystkim duża liczba uchwytów do montowania bagażników i sakw, dzięki którym na rowerze można przewieźć cały sprzęt niezbędny podczas długiej wyprawy – ubrania, namiot, śpiwory, karimaty, żywność i inne. Niektóre modele posiadają również złącza, pozwalające podpiąć do roweru przyczepkę na bagaże. Do pozostałego wyposażenie rowerów trekkingowych należą: oświetlenie, błotniki, osłona napędu, a także urządzenia elektroniczne, takie jak prędkościomierz czy GPS.

Ogumienie

Niezwykle ważną kwestią dla osiągania wysokich prędkości i zachowania komfortu jazdy rowerem jest jego ogumienie. W rowerach górskich opony mają głęboki bieżnik, który pozwala zachować stabilność roweru na trudnej nawierzchni, z kolei w rowerach szosowych opony są płaskie – dzięki temu możliwe jest rozwijanie na nich dużych prędkości. Opony rowerów trekkingowych stanowią formę pośrednią między oboma tymi typami – gwarantują one optymalne warunki jazdy w każdym terenie.

Rama

Zbyt duże nachylenie pleców podczas długiej jazdy powoduje znaczny dyskomfort rowerzysty, objawiający się przede wszystkim bólem pleców i nadmiernym obciążeniem ramion. W celu minimalizowania tych negatywnych skutków jazdy rama roweru trekkingowego skonstruowana jest tak, by pozwalała rowerzyście utrzymać bardziej wyprostowaną pozycję, niż na rowerze górskim czy szosowym. Ma to duże znaczenie również dla wydajności jazdy, gdyż pozwala utrzymać stałe tempo bez zbyt częstych postojów na „rozprostowanie” pleców. Komfort jazdy dodatkowo poprawia szerokie, wygodne siodełko.

Wysokiej klasy rowery trekkingowe znajdziemy w ofercie marki Saveno.