kije skiturowe
4 lutego 2020

Kategoria:
Sport

Charakterystyka kijów skiturowych

W jeździe na nartach możemy wyróżnić przede wszystkim popularne zjazdy ze stoków oraz dłuższe wędrówki po górskich szczytach, które są określane mianem skituringu. Cechą charakterystyczną takich wojaży jest to, że teren jest bardzo zróżnicowany, co jest największą motywacją i zachętą dla miłośników tego typu sportu. Przed wyjazdem na narty warto jednak odpowiednio się przygotować, co dotyczy przede wszystkim sprzętu. Podpowiadamy więc, czym są kije skiturowe oraz w jaki sposób je dopasować.

Czym charakteryzują się kije skiturowe?

Miłośnicy długich wędrówek górskich mają możliwość wyboru jednego z dwóch podstawowych rodzajów kijów. Pierwszym z nich są tradycyjne kije trekkingowe, zaś drugim– biegowe, czy też zjazdowe.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Nordic Sklep: ,,Wśród sprzętu do skituringu możemy spotkać kije jednosegmentowe, których długość jest stała oraz kilkusegmentowe. Bardzo często mają one konstrukcję teleskopową, dzięki czemu użytkownik ma możliwość dowolnej regulacji długości’’.

Warto zaznaczyć, że wspomniana funkcja może okazać się niezwykle przydatna w przypadku nierówności terenu. Chodzi tu przede wszystkim o pagórki, wzniesienia, ale też zagłębienia. Wiele kijów tego typu ma rączkę, której długość także można regulować. Możemy więc trzymać ją na dowolnej wysokości. Takie udogodnienie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku sprzętu jednosegmentowego. Dodatkowym wyposażeniem dla tego typu kijów są specjalistyczne talerze. Ułatwiają one wędrówkę po świeżym, miękkim puchu śnieżnym, w który sprzęt może się zapadać. Talerze nie tylko blokują kij w najbardziej odpowiednim miejscu, ale również ubijają śnieg, aby było po nim łatwiej chodzić.

Jak dopasować rozmiar kijów skiturowych do nart?

Jak nietrudno się domyślić, w skituringu oprócz kijków, niezwykle ważne są narty- i to właśnie do nich dobiera się odpowiednie kije. Chodzi tu przede wszystkim o ich długość, która jest odzwierciedleniem rozmiaru nart oraz umiejętności górskich i kondycji użytkownika. Warto więc wybrać kije skiturowe z możliwością regulacji, ponieważ przed wyjazdem nie wiemy, z jak bardzo zróżnicowanym terenem będziemy mieli do czynienia. Jeżeli jednak nie mamy możliwości zakupu takiego sprzętu, powinniśmy pamiętać, aby kije skiturowe były nieco dłuższe niż te, których używamy do tradycyjnych zjazdów ze stoków. Wynika z tego, że ich długość powinna być nieco większa lub równa używanym nartom.  Warto zaznaczyć, że idealne dopasowanie nie jest w tym przypadku możliwe, gdyż zależy przede wszystkim od umiejętności i zróżnicowania terenu, które po prostu trudno przewidzieć.