Suplementy dla sportowców
3 marca 2021

Kategoria:
Sport

Białka serwatkowe i ich rola w suplementacji

Prawie każdy sportowiec miał do czynienia z suplementacją, która pozwala na szybsze zbudowanie masy mięśniowej i zregenerowanie organizmu. Istnieje wiele preparatów tego typu, dlatego wybór konkretnego dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Jaka jest rola białek serwatkowych w suplementacji? Czym dokładnie są takie substancje i w jaki sposób działają?

Czym jest białko serwatkowe?

Podczas produkcji wyrobów mlecznych, takich jak sery, powstaje serwatka. Po jej przetworzeniu można uzyskać dwa rodzaje białek, czyli izolaty  i koncentraty. Różnią się one od siebie zawartością tłuszczy i węglowodanów.

Białka serwatkowe są wykorzystywane zarówno w piekarnictwie, jak i jako odżywki dla sportowców. Osoby budujące masę mięśniową muszą bowiem postawić na dużą podaż protein, których dostarczenie jest zdecydowanie najłatwiejsze poprzez specjalne suplementy.

Białka serwatkowe w suplementacji

Białko jest dostarczane głównie z pożywieniem, jednak sportowcy muszą przyjmować go znacznie więcej niż osoby prowadzące mało aktywny tryb życia. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na stosowanie suplementów, które przyspieszają zwiększanie masy mięśniowej i procesy regeneracyjne w organizmie. Białko serwatkowe wchodzi w skład większości preparatów tego typu.

– Na rynku znaleźć można różne rodzaje odżywek białkowych, które odbiegają od siebie pod względem zawartości dodatkowych elementów, takich jak węglowodany czy tłuszcze. Wybór konkretnego produktu powinien zależeć od potrzeb sportowca. Jeśli zależy mu na zbiciu zbędnych kilogramów, jednocześnie uzyskując przyrost mięśni, najlepiej sprawdzą się odżywki z jak największą zawartością procentową białka – tłumaczy specjalista z firmy Ilkow Trade oferującej surowce do produkcji suplementów.

Odżywki na bazie białka serwatkowego dostarczają do organizmu aminokwasy, które budują mięśnie. Jest to naturalny sposób na przyśpieszenie ich przyrostu i poprawienie procesów regeneracyjnych. Z tego powodu przyjmowanie białek serwatkowych okazuje się dobrym nawykiem tuż po treningu, gdy mięśnie są nadwyrężone i dochodzi do pojawienia się ubytków.

Białka serwatkowe są także niezwykle proste w suplementacji. Odżywki tego typu występują w formie proszku, który należy wymieszać z wodą lub mlekiem. Dzięki temu przygotowanie zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund i nie wymaga gotowania, jak ma to miejsce w przypadku standardowych posiłków bogatych w białko.

Warto jednak pamiętać, że nie można przesadzać z ilością suplementowanego białka. Podobnie jak w przypadku wielu innych składników odżywczych, nadmiar takich substancji prowadzi do poważnych problemów z układem pokarmowym. Świadoma suplementacja odpowiednich dawek pozwala jednak na bezpieczne dostarczenie naturalnego białka, które jest niezbędne w procesie budowania mięśni.