4 lutego 2020

Kategoria:
Sport

Artykuły żeglarskie. Przegląd rozwiązań

Podczas żeglowania, zarówno po jeziorach, jak i większych akwenach, najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo statku wodnego i jego pasażerów. Aby je zapewnić, trzeba wziąć pod uwagę doświadczenie kapitana i załogi, warunki pogodowe, stan techniczny jachtu i jego wyposażenia. Od jakości osprzętu, znajdującego się na jachcie będzie zależeć komfort podróży, sprawność łodzi oraz bezpieczeństwo załogi.

Czym jest osprzęt żeglarski

Osprzęt żeglarski to niezbędne wyposażenie na jachcie, bez których poruszanie się drogą wodną byłoby niemożliwe. Są to wszelkiego rodzaju sprzęty, przymocowane bądź nie, do łodzi, które umożliwiają korzystanie z jachtu. Artykuły żeglarskie mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom statku. Zalicza się do nich m.in.: liny, łańcuchy, knagi, szekle, karabińczyki, zawiasy, bloczki, obejmy, zamknięcia, drabinki, kluzy i wiele innych.

Jakie wymagania musi spełniać osprzęt jachtowy

Sprzęt żeglarski o dobrej jakości zapewnia bezpieczeństwo na wodzie. Dlatego, tak ważne jest, aby wybierać osprzęt, który pochodzi z wiarygodnego i sprawdzonego źródła. Oszczędzanie na artykułach żeglarskich może skończyć się awarią na jachcie, czego na pewno nie chcielibyśmy doświadczyć, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych. Jak mówi specjalista z firmy Anox:

Olinowanie lub relingi o słabej jakości mogą się zerwać przy silnych wiatrach, co może narazić załogę na poważne niebezpieczeństwo. Warto więc wybierać sprzęt wykonany z trwałych materiałów, odpornych na korozję oraz wszelkie warunki pogodowe.

Ważne jest, aby wszelkie elementy metalowe były wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu przy odpowiedniej konserwacji będą mogły służyć jachtowi i załodze przez wiele lat. Przed każdym rejsem należy sprawdzić, czy na pokładzie nie brakuje żadnego elementu wyposażenia oraz czy żadna część nie jest uszkodzona. Jeżeli liny są przetarte, pęknięte lub skorodowane, należy je niezwłocznie wymienić.

Sprzęt wynajęty wraz z jachtem czy własny

W przypadku czarterowania łodzi zwykle otrzymujemy ją z całym osprzętem żeglarskim. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wynajęty sprzęt przed podpisaniem umowy czarteru. Jeżeli wyposażenie znajdujące się na jachcie jest w złym stanie, należy zgłosić to do armatora i poprosić o jego wymianę lub czarter innej łódki. Jeżeli wypożyczalnia nie może nam zaoferować innego sprzętu lub łodzi, należy zrezygnować z czarteru lub użyć własnego osprzętu żeglarskiego. Bezpieczeństwo załogi trzeba zawsze stawiać na pierwszym miejscu.