termy
2 marca 2016

Kategoria:
Rozrywka

Wypoczynek w termach – czy warto?

Lecznicze właściwości wód termalnych są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Gorące źródła poprawiają nie tylko zdrowie i kondycję organizmu, ale też mają właściwości relaksacyjne. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na wypoczynek do term?

Kilka słów o termach

Za wody termalne uznaje się wody o podwyższonej temperaturze – zwykle jest to powyżej 20 stopni Celsjusza. Wokół nich szeroko rozwinęło się lecznictwo uzdrowiskowe, ale równie chętnie baseny termalne wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Za granicą najlepsze wody termalne występują m.in. w USA, Niemczech, Francji, na Islandii i w Nowej Zelandii, a z bliższych nam krajów – na Węgrzech i na Słowacji.

Wybrane termy w Polsce

Baseny termalne w Polsce wcale nie ustępują tym zagranicznym. Bardzo oryginalne dwa kompleksy basenów, z szeregiem atrakcji dla dzieci i dorosłych, znajdują się w Szaflarach koło Zakopanego. Pozostając w tym samym regionie kraju, możemy odwiedzić kolejne termy – Gorący Potok w Szaflarach. W tutejszych basenach znajduje się termalna woda siarkowa, a wśród licznych atrakcji ośrodka znajdują się m.in. zjeżdżalnie wodne, park linowy, piaszczyste plaże oraz wspaniała strefa SPA&Wellness z saunami, tężnią solną, jacuzzi oraz kadziami z borowiną. Działają tu baseny z hydromasażami, strefa saun, jacuzzi, zjeżdżalnie wodne, a nawet basen z systemem nagłaśniania pod wodą, dzięki czemu można popływać przy dźwiękach muzyki. Do tego tamtejsza woda, wydobywana z głębokości 2400 metrów, jest doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym dla Pacjentów z różnorakimi problemami zdrowotnymi. Również na Podhalu zlokalizowany jest ośrodek Termy Białka w Bukowinie Tatrzańskiej. Stanowi on unikatowe połączenie term z parkiem wodnym, a dodatkową atrakcją są tu różne rodzaje saun i tężnia solankowa. Goście Term Białka i Bukovina chętnie odwiedzają również tamtejsze AQUA SPA z bogatą ofertą masaży i zabiegów na ciało. W Strefie Zabawy z licznych atrakcji ośrodka mogą korzystać jego najmłodsi goście, na dorosłych czeka również Strefa Relaksu i Sanarium. Tamtejsze wody termalne pochodzą z głębokości 2500 metrów.

Zdecydowanie warto!

Poza wymienionymi powyżej. doskonale wyposażone baseny termalne z licznymi atrakcjami znajdują się m.in. również w Poznaniu (Termy Maltańskie), na Pojezierzu Mazurskim (Termy Medical Warmia Park), w Zakopanem (AQUA PARK), w Mszczonowie, Uniejowie, Cieplicach i Szaflarach. Wybierając się do któregokolwiek z tych miejsc, warto zapoznać się również z ofertą okolicznych hoteli, które często oferują swoim gościom atrakcyjne zniżki na baseny termalne np. Borowy Dwór Szaflarach.