Wycieczka do Ziemi Swietej Izrael
12 września 2021

Kategoria:
Rozrywka

Wycieczka do Ziemi Świętej. 5 rzeczy, które musisz zobaczyć

Turyści, którzy jadą do Ziemi Świętej, zwykle przyjmują jedną z dwóch perspektyw zwiedzania: religijną lub kulturową. Dla pierwszych jest to podróż związana z tajemnicami wiary, dla drugich wyjazd do miejsc, które wpłynęły na europejską kulturę. Wycieczka oznacza też kontakt z piękną przyrodą, zakosztowanie oryginalnej kuchni i poznanie bliskowschodnich obyczajów.

Miejsca ważne dla chrześcijan

Dla chrześcijan wyjazd do Ziemi Świętej to coś znacznie więcej niż podróż do ciekawego regionu. To możliwość bycia w miejscach, gdzie działy się rzeczy fundamentalne dla wiary. Cały obszar był miejscem wydarzeń zbawczych. Jednak pielgrzymi, którzy są w Ziemi Świętej po raz pierwszy, warto by zobaczyli:

  • Bazylikę Zwiastowania Pańskiego Nazarecie (wg tradycji stoi w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego),
  • Górę Błogosławieństw na północnym brzegu jeziora Genezaret (to miejsce kluczowej dla chrześcijaństwa nauki Jezusa),
  • Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie (wg tradycji została wzniesiona w miejscu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa).

Osoby, które pielgrzymują do Ziemi Świętej z motywów religijnych, wiedzą jak ważny jest dobrze zorganizowany wyjazd. Przewodnicy, np. z Biura Turystyczno – Pielgrzymkowego FRATER z Bydgoszczy, znają teren „jak własną kieszeń” i prowadzą do miejsc niezwykle poruszających, a mniej znanych i uczęszczanych.

Przyroda i kultura

Wycieczka do Ziemi Świętej jest intrygującym doświadczeniem także dla osób, które nie są religijne. Miejsca związane z judaizmem i chrześcijaństwem można zwiedzać jako przestrzeń kulturowego dziedzictwa. W tamtym regionie można również podziwiać pozostałości starożytnej kultury rzymskiej. Bardzo piękna jest też przyroda. Korzystając z wycieczek do Izraela dla grup zamkniętych, warto zwiedzić także Jordanię.

Ciekawym miejscem jest współczesne, jordańskie miasto Jerash, położone w miejscu starożytnej krainy Gerazy. Spotykają się tam: współczesność, starożytność i tradycja biblijna. W Gerazie można podziwiać ruiny starożytnej świątyni Artemidy oraz amfiteatr. Dostępna jest też miejsce, skąd – wedle tradycji biblijnej – pochodził opętany (Mt 5, 1-20). Można też wybrać się do nowoczesnej części miasta.

Z kolei Wadi Rum to najsłynniejsza pustynia w Jordanii, od 2011 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. Arabowie nazywają ją Doliną Piasku, lecz to coś znacznie więcej niż piasek: malownicze, granitowe skały i piaskowce, a także wydmy przybierające kolor czerwony z racji uwarunkowań geologicznych.