2 sierpnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Wycieczka do Rygi. Co warto zwiedzić w stolicy Łotwy?

Ryga jest miastem pełnym zieleni i dobrej kuchni, którymi zachwycają się turyści. Nocą jest pięknie oświetlona, a jej centrum tętni wówczas życiem. Architektura niektórych miejskich części przypomina czasy secesyjne, a miasto ma bogatą przeszłość historyczną. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto wybrać się do stolicy Łotwy i jak dobrze zaplanować tę podróż.

Czy warto odwiedzić Rygę?

Ryga uznawana jest jako największe miasto Bałkanów. Styl miasta to połączenie tradycji i nowoczesności, które zapierają dech w piersiach mieszkańców i turystów. Ryga położona jest nad rzeką Dźwiną, mającą swoje ujście w pięknej Zatoce Ryskiej. Zatoka Ryska to z kolei krok od Morza Bałtyckiego, które oferuje wszystkim odwiedzającym piękną, szeroką plażę.

Aby zwiedzanie Rygi było w pełni satysfakcjonujące, warto przemieszczać się po niej pieszo lub rowerem. Miasto zachwyca nie tylko w dzień, ale również nocą, kiedy jest pięknie oświetlone i pełne radosnych rozmów, dochodzących z okolicznych kawiarni i restauracji. Ponadto, podziwiać można tam liczne fontanny, które błyszczą w świetle latarni.

Rygę z pewnością warto również odwiedzić dla tamtejszej litewsko – rosyjskiej kuchni, której głównym przysmakiem są pielmieni – pierogi z mięsnym farszem. Innymi przysmakami są jogurt chlebowy, ziemniaczane kiełbasy, wędzone ryby, a także popularny w Rydze czarny balsam. Pobyt w stolicy Łotwy to także doskonała okazja, aby spróbować tradycyjnych łotewskich koncerniaków lub nalewek ziołowych.

O Rydze, jako kierunku turystycznym wypowiada się pracownik biura podróży Eskapada:

Każdy, kto odwiedza Rygę, już na wejściu czuje niepowtarzalny charakter tego miasta. Widać go w budynkach, kuchni, a także atrakcjach turystycznych, które pokazują tradycję miasta. Zdecydowanie warto tam pojechać, by przekonać się, że to z pewnością nie będzie jedna podróż do tego miejsca.

Godne odwiedzenia atrakcje turystyczne

Pierwszym punktem turystycznym, który warto zwiedzić w Rydze jest Stare Miasto, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Choć jest niewielkie, to uznawane jest jako najpiękniejsze na ziemi bałtyckiej. Starówka to miejsce, w którym można zobaczyć słynny plac Ratuszowy, będący wizytówką Rygi, a także wiele dziedzińców
i kamienic, stworzonych w stylu secesyjnym. Ryga słynie również z najwyższej na Bałkanach katedry średniowiecznej, znajdującej się na Placu Katedralnym. Została zbudowana w XIII wieku i jest obecnie mieszanką różnych stylów architektonicznych. W jej wnętrzu znajdują się organy, należące niegdyś do słynnego organmistrza.

Innym, ciekawym miejscem do zwiedzenia jest miejski bazar, który razem ze starówką znajduje się na liście UNESCO. Budynki bazaru zostały wykonane z przedwojennych hangarów lotniczych pochodzących z Niemiec. Obecnie jest uznawany jako największy we wschodniej części Europy i odwiedzany codziennie przez przeszło 100 tysięcy osób. Można na nim kupić produkty pochodzące prosto od rolników, egzotyczne owoce, a także odzież, obuwie i produkty wytwarzane ręcznie.

Jak dobrze zaplanować podróż?

Choć w Rydze znajduje się wiele zabytków, są połączone w taki sposób, że zwiedzenie ich nie zajmie zbyt wiele czasu. Zazwyczaj wystarczy kilka dni, aby odwiedzić każdy najważniejszy punkt turystyczny. Jeśli jednak chcemy udać się w inne miejsca lub zwiedzić tereny poza miastem, warto przeznaczyć na to więcej czasu i wydłużyć pobyt. Najbardziej trafnym momentem na podróż do Rygi jest wiosna lub lato. Wówczas zwiedzanie w ciepłej temperaturze jest znacznie przyjemniejsze.

Aby dostać się do Rygi, wystarczy kupić bilet autokarowy. Wiele polskich biur turystycznych oferuje bezpośrednie połączenia do stolicy Łotwy. Sama podróż trwa około 12 godzin, jednakże mija w atrakcyjnych warunkach. Autokary dowożą turystów do dworca autobusowego w Rydze, który znajduje się obok Starego Miasta.