21 sierpnia 2019

Kategoria:
Rozrywka

Wycieczka do Pragi – najciekawsze miejsca w stolicy Czech

Praga jest najczęściej zwiedzanym czeskim miastem. Jest także jednym z najchętniej wybieranych kierunków wycieczek zagranicznych i to nie tylko przez Polaków, ale także przez turystów z całej Europy. Miasto to może się pochwalić wieloma wspaniałymi zabytkami architektonicznymi oraz bardzo bogatą historią. W naszym artykule przedstawiamy największe atrakcje turystyczne miasta, czyli miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć wybierając się na wycieczkę do stolicy Czech.

Historia czeskiej Pragi

Zanim zaczniemy opowiadać o najważniejszych zabytkach czeskiej Pragi, najpierw przedstawimy krótko jej historię, która pozwoli zrozumieć, dlaczego miasto to jest tak różnorodne i może pochwalić się tak wspaniałą architekturą. Początki osadnictwa na tym terenie według badaczy sięgają już 1. w p.n.e. Według legendy początki miasta wiąże się ze ślubem księżniczki Libuszy i Przemysła Oracza, czyli założyciela najsłynniejszej czeskiej dynastii królewskiej Przemyślidów. Historia Czech jest bardzo złożona i przez większość czasu kraj ten i oczywiście także miasto Praga, była ściśle powiązana z Cesarstwem Niemieckim i Austriackim. Najważniejsze dla kształtu dzisiejszej Pragi były czasy rządów Karola IV Luksemburskiego (XIV w.) oraz Rudolfa II Habsburga (XVII w.). Za czasów tego pierwszego do miasta przylgnęło określenie „Złota Praga”, które było związane z żółtą barwą kamienia, z którego wznoszono budowle w Pradze. Z kolei Rudolf II tak ukochał sobie Pragę, że sprowadzał do niej wielu najbardziej znanych ówczesnych artystów, filozofów, ale także kabalistów i poszukujących kamienia filozoficznego alchemików.

Zwiedzanie miasta rozpocznij od dzielnicy zamkowej – Hradczany

Jest to zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych Czech. Hradczany to najważniejsze praskie wzgórze, na którym znajduje się słynna dzielnica zamkowa. To właśnie tutaj znajduje się większość najbardziej znanych praskich budowli. To tutaj jest przepiękna, budowana przez kilkaset lat jedna z największych gotyckich katedr, czyli Katedra św. Vita, to tutaj mieści się dawny praski zamek i to tutaj jest słynna Złota uliczka. Jak tłumaczy nasz rozmówca, przewodnik z Biura Podróży Beskidzkiego Centrum Turystyki w Żywcu:

Zamek Praski na Hradczanach to tak naprawdę cały kompleks zamkowy, o powierzchni ponad 70 tys. m2, na który składa się wiele różnego typu budowli reprezentujących wiele różnorodnych stylów architektonicznych. Na Hradczanach mamy więc słynną gotycką Katedrę św. Vita, romańską Bazylikę św. Jerzego, a także wiele barokowych i secesyjnych pałacyków, zabytkowy klasztor, muzea oraz wieże obronne.

Oprócz zabytków architektonicznych na Hradczanach znajduje się również wspomniana już Złota Uliczka. Jej początki sięgają XVI wieku. Jej nazwa jest związana z tym, ze właśnie tu swoje siedziby mieli najbardziej znani i cenieni prascy złotnicy, najczęściej Żydzi, którzy w ten sposób pracowali na swoje schronienie na terenie zamku. Na początku XX wieku Złotą uliczkę zaczęli zamieszkiwać słynni poeci i pisarze, m.in. Franz Kafka.

Stare Miasto w Pradze

Będąc w Pradze nie można także nie zobaczyć Starego Miasta. Ta urokliwa część Pragi została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Głównym punktem Starego Miasta jest Rynek z ratuszem miejskim, na którego fasadzie znajduje się Orloj, czyli będący jedną z najważniejszych wizytówek miasta, zegar astronomiczny. Na Starówce znajduje się także kilka wartych uwagi zabytkowych kościołów, przede wszystkim Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, który odgrywał bardzo ważną rolę w trakcie wojen husyckich oraz będący dziś siedzibą czeskiego kościoła husyckiego Kościół św. Mikołaja. Na Starym Mieście turyści mogą także podziwiać monumentalny pomnik reformatora Jana Husa, oraz przejść się kończącym zachodnią część tej dzielnicy słynnym Mostem Karola.

Dawna dzielnica żydowska Jozefow

W trakcie wycieczki po Pradze nie można także zapomnieć o obejrzeniu starej dzielnicy żydowskiej, czyli Jozefowa. Dziś znajduje się tu wiele bardzo ładnych, starych kamienic oraz bardzo dużo drogich, markowych sklepów, jednak należy pamiętać o tym, że niegdyś była tu dzielnica biedoty, w której było pełno niebezpiecznych, wąskich uliczek i zakamarków. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów częściami Jozefowa są stary cmentarz żydowski, który jest jedną z najstarszych żydowskich nekropoli w Europie, i związany jest ze słynną legendą o stworzonym przez rabina Jehude Lowe ben Becalela golemie. Innym częstym miejscowym celem wycieczek jest Staronova Synagoga.

To oczywiście tylko część wartych zobaczenia części Złotej Pragi. Jest tu także wiele innych atrakcji i to nie tylko architektonicznych. Żeby w pełni poznać miasto, zalecamy wycieczki z doświadczonym przewodnikiem, który będzie w stanie nam pokazać wszystkie najciekawsze zaułki miasta oraz przedstawi nam związane z nimi historie.