18 października 2017

Kategoria:
Rozrywka

Wszystko na temat salsy

Taniec to nie tylko wspaniała zabawa, ale również jedna najchętniej uprawianych aktywności fizycznych. Wśród wielu jego odmian, ogromną popularnością cieszy się latynoamerykańska salsa. Oto kilka rzeczy, które warto o niej wiedzieć.

Co oznacza słowo „salsa”?

Słowo „salsa” wywodzi się z języka hiszpańskiego, oznacza dosłownie „sos”. Miłośnicy kuchni meksykańskiej z pewnością kojarzą to określenie z pikantnym sosem z przyprawionych warzyw i owoców, który stanowi dodatek do wielu potraw. „Salsa” w odniesieniu do tańca sugeruje nam zatem, że jest on bardzo zmysłowy i dostarcza intensywnych, wyrazistych, „pikantnych” doznań.

Historia salsy

Początku salsy sięgają lat 40-tych XX wieku. Wtedy to w krajach regionu Karaibów – Kubie, Portoryko i innych – rozwijało się kilka rozmaitych stylów muzycznych, takich jak mambo, cha-cha, charanga, guajira. Wszystkie one z początku uznawane były zbiorczo za salsę, co budziło pewne kontrowersje. Z czasem jednak termin ten przyjął się, gdyż bardzo dobrze oddawał bardzo eklektyczny charakter muzyki, stanowiącej fuzję rozmaitych stylów, oraz towarzyszącego jej tańca.

Czym jest salsa?

Salsę tańczy się do muzyki w metrum 4/4, opartej na dwutaktowych frazach. Szkielet rytmiczny salsy oparty jest na rytmie clave (z hiszp. – klucz) wygrywanym na instrumencie claves, wykonanym z dwóch drewnianych rurek, którymi uderza się o siebie. Ze względu na fakt, że salsa rozwijała się niezależnie w różnych krajach i miastach, czerpiąc z różnych wzorów, obecnie możemy mówić o bardzo wielu jej stylach, które różnią się krokiem podstawowym, geometrią tańca, sposobem prowadzenia partnerki, elementami solowymi i innymi czynnikami – najpopularniejsze z nich to salsa New York, salsa Los Angeles, salsa kubańska, salsa portykańska czy Palladium Mambo. Salsa może być tańczona na zatłoczonych parkietach, gdyż ogranicza powierzchnię, po której porusza się para tancerzy. Przez większość czasu tancerze poruszają się w parach, jednak bardziej doświadczeni i zaawansowani czasem pozwalają sobie na „shine steps”, czyli serię zaimprowizowanych solowych kroków, za pośrednictwem których chcą zaprezentować swoje umiejętności – zazwyczaj wykonuje się je jednocześnie z solową grą perkusji, dzięki czemu można lepiej umiejscowić kroki.

Salsa obecnie to jeden z najpopularniejszy gatunków tańca, tańczonych na całym świecie. Nie jest tańcem bardzo wymagającym, a jednocześnie niezwykle czarującym, bardzo żywiołowym i pełnym emocji – opanowując kroki staniemy się prawdziwymi królami parkietu. Warto skorzystać z ofert szkół tańca takich jak Akademia Promocji Tańca w Lublinie, specjalizującej się w salsie Los Angeles oraz kubańskiej.