wędkarskie przynęty sztuczne
18 stycznia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Właściwości i zastosowanie przynęt sztucznych

Jak zwabić rybę na haczyk? Przynętą. Ale jaką? To zależy od wielu bardzo złożonych czynników. Chcąc znaleźć idealną przynętę, wędkarz powinien brać pod uwagę preferowaną metodę i technikę łowienia, gatunek ryby, którą chce złapać, rodzaj używanej wędki, a także warunki panujące na łowisku. Umiejętność właściwego wyboru przynęty większości wędkarzy przychodzi z czasem i doświadczeniem.

Obecnie wędkarze mają do swojej dyspozycji olbrzymi wybór przynęt naturalnych i sztucznych. Te pierwsze mogą przygotowywać we własnym zakresie lub kupować w specjalistycznych sklepach wędkarskich. Przynęty sztuczne, niezbędne przede wszystkim podczas łowienia spinningowego, warto kupować, nie oszczędzając na jakości – podpowiada ekspert z centrum wędkarskiego Orka w Koninie.

Co to jest i kiedy przyda się wobler?

Do łowienia ryb drapieżnych metodą spinningową lub trollingową przyda ci się wobler. Tego rodzaju przynęty sztuczne są sztywne i produkuje się je z twardych materiałów, obecnie najczęściej z plastiku, ewentualnie z drewna. Kształtem i kolorem wobler przypomina naturalny pokarm ryb, zwykle ma postać mniejszej, kolorowej rybki. Woblery różnią się między sobą nie tylko kształtami, wielkością i barwami, ale też sposobem poruszania się w wodzie, wypornością i głębokością schodzenia. Większość z nich posiada ster, dzięki któremu wędkarz może kontrolować głębokość, na którą schodzi przynęta. Wybierając wobler, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim gatunek ryby, na którą polujemy. Chcąc złapać szczupaka, warto sięgnąć po dużą przynętę; polując na bolenia – wybieramy możliwie połyskliwy wobler, dobrze imitujący ukleję; sandacze chętnie łapią się na woblery smukłe i długie, białe z niebieskimi lub czarnymi grzbietami.

Twistery i ripery

Twistery i ripery również naśladują żywe przynęty, jednak w przeciwieństwie do woblerów są elastyczne. Produkowane z gumy, silikonów i innych miękkich tworzyw sztucznych, znajdując się w wozie, intensywnie poruszają całym sztucznym ciałem, przyciągając uwagę drapieżnych ryb. Do łowienia leszczy, okoni i płoci zazwyczaj poleca się twistery, czyli sztuczne robaki w rozmaitych kształtach i kolorach. Te największe sprawdzą się również w wędkarstwie morskim. Ripery doskonale udają małe rybki i wabią przede wszystkim szczupaki, sandacze i okonie. Decydując się na użycie elastycznych przynęt sztucznych, trzeba pamiętać o ich uzbrojeniu, czyli główkach jigowych lub haczykach. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w dobrze zaopatrzonym sklepie wędkarskim.

Sztuczne muchy

Ten rodzaj przynęty wykorzystywany jest w wędkarstwie muchowym, które sprawdza się m.in. podczas połowu troci, pstrągów, lipieni i gatunków podobnego żeru. Muszki wędkarskie imitują najróżniejsze zwierzęta, głównie owady wodne na różnych etapach rozwoju, a więc nie tylko dojrzałe muchy, ale także larwy. Wśród takich przynęt wyróżnia się kilka rodzajów, z czego najpopularniejsze są muchy suche i mokre. Suche muchy imitują poczwarki i dojrzałe osobniki jętki, ochotki, chruścika, chrząszcza, konika polnego, widelnicy, komarnicy – mamy tu więc do czynienia z owadami, które poruszają się na powierzchni wody. Muchy mokre naśladują wyglądem i sposobem poruszania się owady, które pływają pod wodą lub przynajmniej nurkują w celu złożenia w niej jaj.

Ponieważ olbrzymia rozmaitość sztucznych przynęt wędkarskich uniemożliwia sformułowanie jednej, uniwersalnej porady odnośnie wyboru tej właściwej, w powyższym tekście skupiliśmy się wyłącznie na zasygnalizowaniu możliwości najpopularniejszych przynęt sztucznych i najważniejszych różnic między nimi. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu okaże się pomocna przynajmniej dla początkujących wędkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z łowieniem i szukają wskazówek odnośnie kompletowania niezbędnego sprzętu.