6 września 2017

Kategoria:
Rozrywka

Co warto zobaczyć będąc w Gdańsku?

Większości Polaków Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z letnim urlopem, jednak piaszczyste plaże to nie wszystko, co ma on do zaoferowania. Gdańsk jest jednym z najstarszych i jednocześnie największych miast w kraju, a jego długą historię odzwierciedla bogactwo zabytków oraz różnorodność atrakcji. Zastanówmy się, co warto zobaczyć podczas wizyty w Gdańsku.

Niezliczone zabytki, wspaniała przyroda, ośrodki kulturalne i naukowe, a do tego całe mnóstwo wydarzeń o charakterze rozrywkowym, czynią z Gdańska idealne miejsce dla tych, którzy pragną oderwać się od szarej codzienności – przekonuje nasz rozmówca z Hotelu Amber.

Bez względu na to, czy planujesz wakacje z rodziną, weekendowy wypad we dwoje, czy krótki pobyt przy okazji załatwiania spraw biznesowych, warto poświęcić chwilę na rozejrzenie  się wokół. Z pewnością dostrzeżesz coś, co przykuje twoją uwagę, zainteresuje cię lub nawet zachwyci.

Wspaniała architektura Gdańska

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Gdańsk należy do najstarszych miast w Polsce, co przekłada się na bogactwo zabytków, dostępnych do podziwiania dla każdego. Aby je zobaczyć, wystarczy udać się na spacer po Głównym i Starym Mieście.

Na swojej drodze napotkasz zapierające dech w piersiach budowle gotyckie (Wielki Młyn, ratusze miejskie i pozostałości fortyfikacji, kościoły), perełki architektury renesansu (w tym kamieniczki mieszczańskie, Katownia, Dwór Artusa, Zielona Brama i ratusz staromiejski).

Na szczególną uwagę zasługują budowle manierystyczne, w tym Złota Brama i Złota Kamienica oraz Wielka Zbrojownia. Kaplica Królewska oraz Pałac Opatów znajdujący się w dzielnicy Oliwa, to z kolei przykłady architektury baroku.

Sztandarowe zabytki Gdańska

Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych znajdują się wymienione wyżej zabytki architektury, ale także kilka innych, szczególnie ważnych miejsc o znaczeniu historycznym. Warto odwiedzić Westerplatte, będące do dziś symbolem wybuchu II wojny światowej. Na półwyspie zobaczysz m.in. słynny Pomnik Obrońców Wybrzeża, zachowane wartownie i koszary oraz Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte.

Do sztandarowych zabytków miasta należy zaliczyć także Bramę Żuraw, będącą największym dźwigiem portowym w średniowiecznej Europie. Wybudowany nad Motławą Żuraw swój obecny kształt uzyskał w połowie XV wieku i obecnie jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego.

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi

Wybierając się na wakacje z dziećmi, będąc w Gdańsku warto zobaczyć oliwskie ZOO. Ten ogród zoologiczny, będący największym w kraju, zamieszkuje około 190 gatunków zwierząt z całego świata. ZOO położone jest na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje niemal 140 ha, toteż na jego zwiedzanie zarezerwuj co najmniej 3 godziny.

Ciekawskie maluchy i młodzież zadowoli także wizyta w nowoczesnym Centrum Hewelianum. Jest to centrum nauki pełne interaktywnych ekspozycji, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli z zapamiętaniem oddają się przeprowadzaniem niesamowitych eksperymentów.

Wszystkich atrakcji Gdańska nie sposób wymienić w jednym krótkim tekście. Mamy jednak nadzieję, że zachęciliśmy cię do poświęcenia kilku chwil na zwiedzanie miasta, a być może do przygotowania własnego planu poznawania jego uroków.