21 maja 2018

Kategoria:
Rozrywka

Wakeboard w Polsce. Możliwości i perspektywy

Amatorzy sportów wodnych w Polsce nie mają zbyt wielu możliwości do kultywowania swoich pasji. Mimo obecności wielu naturalnych i sztucznie utworzonych zbiorników wodnych oraz dostępu do morza, w kraju wciąż jeszcze brak infrastruktury umożliwiającej wszystkim zainteresowanym uprawiania dyscyplin takich jak wakeboarding czy narciarstwo wodne. Na szczęście powoli sytuacja zaczyna się zmieniać.

Wyciągi do wakeboardingu w Polsce

– Uprawianie sportów wodnych z deską lub nartami wciąż jeszcze większości Polaków kojarzy się z filmami, których akcja toczy się u wybrzeży Ameryki lub Australii. Jednak osoby najmocniej zainteresowane możliwością spróbowania swoich sił w takich dyscyplinach od lat udają się w krótsze podróże zagraniczne, gdzie działają prężne ośrodki rekreacyjne z własnymi wyciągami do wakeboardingu i nart wodnych – zauważa nasz rozmówca z Bezpiecznej Przystani.

Stopniowo takich miejsc przybywa również w kraju i cieszą się one olbrzymią popularnością. Okazuje się, że uruchomienie obiektu sportowo-rekreacyjnego, który umożliwia gościom uprawianie tak oryginalnej aktywności, jest żyłą złota, a co więcej – sprzyja środowisku naturalnemu.

Obecnie w kraju działa już kilka naprawdę dobrych wyciągów wakeboardowych, takich jak np. Warsaw Wake Academy, Wake Park Szczecin, Floating Park Głębokie czy WakePlace Śrem – jednak oferta ta jest wciąż niewystarczająca dla olbrzymiej rzeszy żądnych wrażeń miłośników aktywnego wypoczynku.

Budowa wyciągu do wakeboardingu i nart wodnych

Wakeboarding to bardzo dynamiczna dyscyplina, która powstała w wyniku połączenia surfingu, nart wodnych i snowboardingu. Osoba uprawiająca wakeboarding porusza się po wodzie na desce, trzymając się liny, którą może ciągnąć łódź lub napędzać wyciąg.

W przypadku holowania wakeboardera przez łódź, wymagana jest jej specjalna konstrukcja, a sternik musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Toteż wyciąg jest rozwiązaniem znacznie bardziej praktycznym i bezpieczniejszym.

Duży, pełnowymiarowy wyciąg wielosłupowy można budować na zbiornikach o powierzchni od 3 do 5 hektarów, a ich wymiary nie powinny być mniejsze nić 240×120 m, przy głębokości min. 1,2 m. Takie obiekty pozwalają użytkownikom korzystać z kilku torów i wykonywać nawet najbardziej zaawansowane akrobacje.

Inną możliwością są niewielkie, dwusłupowe wyciągi do wakeboardingu i wakeskatingu. Takie konstrukcje są lekkie i mobilne, dzięki czemu mogą być stosowane jako uzupełnienie pełnowymiarowych cable wake parków lub służyć jako przenośna atrakcja na rozmaite eventy organizowane nad wodą.

Coraz większe zainteresowanie możliwością uprawiania sportów wodnych w Polsce w połączeniu z większą dostępnością technologii, umożliwiających realizację takich inwestycji niewielkim kosztem sprawia, że wakeboarding śmiało możemy nazwać przyszłością letniej turystyki krajowej.