plac zabaw
16 listopada 2016

Kategoria:
Rozrywka

W jaki sposób urządzić plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw to jeden z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni osiedla. Jest nie tylko miejsce zabaw dzieci i młodzieży – również dorośli, opiekujący się swoimi pociechami, spotykają się z innymi rodzicami i w ten sposób zacieśniają więzi społeczne. Warto zatem zadbać, by plac zabaw był nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Co powinno znaleźć się na placu zabaw?

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór urządzeń przeznaczonych dla zabawy. Huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, piaskownice, domki i rozmaite urządzenia wielofunkcyjne. Plac zabaw nie musi być wyposażony we wszystkie rodzaje urządzeń, należy jednak brać pod uwagę ilość dzieci korzystających z tej przestrzeni, ich wiek oraz potrzeby – słowem, warto zadbać o to, by na placu zabaw znalazł się jak najbardziej zróżnicowany zestaw urządzeń. Przy planowaniu zakupu warto również pamiętać o ilości powierzchni, jaką dysponujemy, bowiem niektóre z urządzeń – np. huśtawki czy karuzele – powinny być lokowane tak, by wokół nich znalazło się dostatecznie dużo wolnej przestrzeni. Pozwoli to zapewnić dzieciom dostateczny komfort i bezpieczeństwo zabawy. Poza urządzeniami do zabawy plac i przestrzeń wokół niego powinna być wyposażona w ławki, kosze na śmiecie, oświetlenie. Szeroki wybór urządzeń i innych elementów zabudowy placów zabaw znajdziemy w ofercie firmy Uni-Arcz.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie istotna dla rodziców. W krajach Unii Europejskiej obowiązują certyfikaty zgodności z dyrektywami i normami, określającymi wymogi co do urządzeń przeznaczonych do zabawy. Nie istnieje jednak zapis prawny, stwierdzający, że producent urządzeń powinien uzyskać taki certyfikat dla swoich produktów. Oznacza to, że prywatny inwestor może zakupić na plac zabaw urządzenia, która są niezgodne ze standardami. Powinien jednak liczyć się z tym, że jeśli dany produkt posiada wady mogące prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dzieci, to właśnie on – a nie producent niezgodnego urządzenia – zostanie pociągnięty za to do odpowiedzialności.

Odpowiednia nawierzchnia

Nawierzchnia placu zabaw jest kolejnym ważnym elementem troski o bezpieczeństwo dzieci – choć nie uchroni ona maluchów przed wszystkich urazami, wynikającymi z upadku, to w znacznym stopniu ograniczy ich występowanie. Wyróżnić można kilka rodzajów nawierzchni:

  • Sypkie, czyli najczęściej spotykany piasek, żwir, rozdrobnione drewno lub guma, wióry drzewne lub kora
  • Nawierzchnie dywanowe – wykonywane między innymi z kauczuku, stosowane są na powierzchnie betonowe, asfaltowe lub wykonywane z kostki brukowej.
  • Gumowe – składają się z gumowych fragmentów w formie kafelków lub kratek, które układa się na asfalcie, betonie lub kostce i łączy ze sobą, np. z pomocą żywicy