wędki
30 listopada 2020

Kategoria:
Rozrywka

Szczytówki do wędek – rodzaje

Wybór odpowiedniej szczytówki zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, jakiej wielkości ryby będziemy łowić, warunków na łowisku oraz osobistych preferencji. Szczytówki wykonuje się zwykle z włókna szklanego lub węglowego, a ich moc określa parametr krzywej ugięcia – wyrażany w uncjach i informujący, ile gramów obciążenia wygnie szczytówkę o 90 stopni.

Im więcej uncji na oznaczeniu, tym większą rybę będziemy mogli wziąć na hol. Jeśli łowimy feederem, należy uwzględnić wagę koszyczka i dobrać do niego odpowiedni rodzaj szczytówki. Dzielą się one na:

  • Puste – używane do łowienia większych lub średnich okazów. Niezalecane jest używanie ich do łowienia małych ryb, bo ten rodzaj jest dość sztywny, co grozi utratą holu, który przez swoją sztywność nie jest dobrze amortyzowany.
  • Z wklejką, czyli tzw. pełne – na wędkę z taką szczytówką bez trudu wyłowimy mniejsze ryby, nie ryzykujemy też zerwania przyponu. Wadą może być dłuższy czas holu i trudność z pochwyceniem ryby wyciągniętej nad wodę.
  • Z amortyzatorem – to dość kontrowersyjne dla wielu rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy kończą się możliwości bata z tradycyjną szczytówką. Jest ono jednak ryzykowne ze względu na możliwość połamania wędki oraz potencjalną trudność z wyjęciem ciężkiego przyłowu.

Szczytówka z włókna węglowego czy z włókna szklanego?

Szczytówki wykonane z włókna węglowego zapewniają szybką akcję, zaś ze szklanego – wolną. Trzeba więc pamiętać o tym, że szybkie szczytówki wracają do pierwotnej pozycji prędzej, więc sprawdzą się przy okazach wykonujących drobne skubnięcia, a wolne szczytówki węglowe będą lepszym wyborem do stanowczych brań.

Jak dostosować parametr krzywej ugięcia szczytówki do warunków połowu?

Do połowu drobnego białorybu (płotki, małe leszcze, karasie, wzdręgi) na spokojnym akwenie wystarczy szczytówka o krzywej ugięcia 1/2 – 3/4 oz. W przypadku pojawienia się wiatru należy zastosować nieco cięższą – podpowiada ekspert z firmy Fishkon.

Na średnie ryby (liny, średnie leszcze, małe karpie itp.) polecamy szczytówkę ok. 1,5 oz., a jeśli zerwie się wiatr, możemy zastosować twardszą szczytówkę o parametrze 2 oz. Na większe ryby oraz trudniejsze warunki atmosferyczne warto zabrać szczytówkę o krzywej ugięcia od 2,5 oz.