Sztuczne ognie
27 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród, Rozrywka

W jaki sposób przechowywać sztuczne ognie?

Pokaz sztucznych ogni to niesamowite widowisko, które uświetnia nie tylko imprezy sylwestrowe, ale także wiele innych ważnych wydarzeń. Wielobarwne kaskady światła, rozbłyskające na nocnym niebie zaskakują i zachwycają wszystkich, a jednocześnie są widoczne nawet z dużej odległości, dlatego cieszą się olbrzymim zainteresowaniem organizatorów imprez masowych.

Sztuczne ognie towarzyszą najróżniejszym wydarzeniom. Często są gwoździem programu dorocznych imprez o charakterze lokalnym, jak święto miasta czy dożynki, puszczane są na zakończenie festiwali i koncertów na świeżym powietrzu, ale także podczas uroczystości prywatnych, takich jak np. wesela – mówi ekspert z Hurtowni Fajerwerków AS w Gorzowie.

Sztuczne ognie i bezpieczeństwo

Podniebny show z wykorzystaniem fajerwerków to niewątpliwie wspaniałe doświadczenie dla wszystkich widzów, jednak decydując się na jego organizację, zawsze trzeba pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa. Mamy tutaj do czynienia z wyrobami pirotechnicznymi, toteż nieprawidłowe obchodzenie się z nimi stwarza zagrożenie dla osób znajdujących się w ich pobliżu.

O tym, że planując rozmieszczenie sztucznych ogni i podczas ich odpalania należy zachować ostrożność wie chyba każdy. Warto jednak przypomnieć również o roli ich prawidłowego przechowywania przed użyciem. Nieodpowiednie warunki składowania ładunków mogą spowodować przedwczesny wybuch w pomieszczeniu lub przeciwnie, prowadzić do uszkodzenia materiału w taki sposób, że odpalenie fajerwerków nie będzie w ogóle możliwe.

Jak przechowywać sztuczne ognie?

Producenci i sprzedawcy sztucznych ogni są bardzo dobrze poinformowani na temat właściwego przechowywania swojego towaru. Warunki dla składowania sztucznych ogni są dokładnie opisane, a przedsiębiorcy są poddawani kontrolom. Jednak również po zakupieniu fajerwerków, w czasie poprzedzającym ich detonację, konieczne jest ich właściwe składowanie.

Sztuczne ognie przechowujemy zawsze w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie powinna przekraczać 30oC. We wnętrzu musi znajdować się podręczny sprzęt gaśniczy, wystarczający do zagrożenia, jakie stwarza przechowywanie wyrobów pirotechnicznych. Pomieszczenie musi także posiadać sprawną wentylację.

Należy pamiętać, by fajerwerki nie znajdowały się blisko źródeł ciepła, takich jak piece i grzejniki. Opakowania ze sztucznymi ogniami umieszczamy więc w odległości co najmniej 1 metra od elementów grzewczych. Istotne jest także zabezpieczenie ich przed dostępem osób niepożądanych, w tym dzieci.

Stosowanie się do wymienionych zasad zapewni bezpieczeństwo wyłącznie pod warunkiem, że mamy do czynienia z dobrymi jakościowo produktami, pochodzącymi od rzetelnych sprzedawców, którzy również przed sprzedażą właściwie obchodzili się z towarem. Fajerwerków nie należy więc kupować na ulicznych straganach, ale wyłącznie w specjalistycznych sklepach, profesjonalnie zajmujących się tego rodzaju produktami.