17 marca 2017

Kategoria:
Rozrywka

W jaki sposób powstają fajerwerki?

Fajerwerki to nieodłączny element ważnych uroczystości oraz imprez. Każdy na pewno nie raz miał okazję podziwiać piękne i efektowne wybuchy na niebie. Mało kto zastanawia się jednak, co znajduje się wewnątrz fajerwerku i w jaki sposób jest on zbudowany, że daje tak spektakularne efekty.

Budowa fajerwerków

W zależności od tego, jaki jest pożądany ostateczny efekt wizualny wybuchu oraz metody detonacji, fajerwerk może być zbudowany na różne sposoby. Często spotykane są fajerwerki np. w formie wyrzutni lub wulkanu, jednak zdecydowanie najpopularniejsze, najlepiej kojarzące się z terminem sztuczne ognie są rakiety, wystrzeliwane wysoko do góry, eksplodujące dopiero po osiągnięciu właściwej wysokości. To właśnie one posłużą za przykład w omawianiu budowy fajerwerków. Najważniejszym ich składnikiem jest proch czarny, wykorzystywany w formie czystej lub zmieszany w z innymi chemikaliami. To właśnie proch odpowiedziany jest za wzniesienie rakiety za sprawą odrzutu na daną wysokość a następnie detonację, którą obserwujemy jako rozbłysk światła z potężnym hukiem.

Jak powstają barwy fajerwerków?

Kolejną ważnym składnikiem fajerwerków są sole metali, które w formie kulek umieszcza się wewnątrz rakiety. W zależności od tego, jakie sole zostały użyte do wyrobu owych kulek, możliwe jest uzyskanie odmiennych kolorów. I tak związki sodu dają kolor żółty, strontu czerwony, baru zielony, a miedzi – niebieski. Mieszając ze sobą w odpowiednich proporcjach różne sody możliwe jest uzyskanie ładunków wybuchowych o różnych kolorach. Jeśli natomiast wykonamy kulki sodu z jednego materiału a potem otoczymy go warstwą innego, otrzymamy fajerwerki, które zmieniają kolor w trakcie spalania. A dlaczego w ogóle widzimy tak jaskrawe barwy? W momencie eksplozji prochu poszczególne kule wystawione są na ogromną ilość ciepła. Sole metali spalają się, oddając nadmiar energii w postaci światła. Im wyższa temperatura, tym jaśniejsze są światło – żeby zwiększyć temperaturę do soli dodaje się pyły magnezowe i aluminiowe. Mieszanka taka może zyskać temperaturę spalania nawet 2100 stopni Celsjusza.

A co z dźwiękiem?

Charakterystyczny świst, towarzyszący wystrzeleniu rakiety to zasługa dwóch czynników – budowy rakiety, która w momencie szybkiego ruchu w górę rozdziera powietrze, oraz wytwarzających się w wyniku spalania chemikaliów gazów, wypychanych gwałtownie w dół. Huk powstający w momencie eksplozji jest wynikiem zmieszania pyłu magnezowego lub aluminiowego z nadchloranem potasu. Specjalna konstrukcja rakiety, posiadającej osobne przegrody z materiałami hukowymi pozwala uzyskać efekt wielokrotnej eksplozji.

Efekty specjalne

Fajerwerki mogą wybuchać również na wiele niestandardowych sposób. Tajemnica tkwi w dodaniu do nich specjalnych materiałów, np. żarzących się drobinek metalu, które dają efekt iskier. Stosując drobiny różnej wielkości ułożone w odpowiedniej kolejności można uzyskać efekt pal i fontann.

Fajerwerki, jak wszystkie materiały pirotechniczne są produktami stwarzającymi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego koniecznie należy przy użyciu ich zachować szczególną ostrożność i zaopatrywać się w niej w sprawdzonym źródle, np. w sieci sklepów Rakietowo.pl, należących do największej w Polsce niezależnej hurtowni cywilnych materiałów pirotechnicznych – firmy Pol-expance.