splyw-kajakowy
11 czerwca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Spływ kajakowy. Jak się przygotować?

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, przyrodę i wodę, prawdopodobnie zakochasz się w kajakarstwie górskim. Wbrew pozorom nie jest to dziedzina sportu szczególnie trudna, za to z pewnością niezwykle ekscytująca. Kajakami możesz pływać zarówno po jeziorach, morzu, jak i rzekach górskich, toteż atrakcyjne trasy na spływ znajdziesz dosłownie wszędzie. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do pierwszego spływu.

Spływy kajakowe to ceniona od lat forma rekreacji, którą lubi i młodzież, i dorośli. Obecnie w Polsce działa kilka naprawdę prężenie prosperujących organizatorów spływów kajakowych, jak np. Retendo nad Dunajcem, którzy udostępniają swoim klientom kompletny ekwipunek, profesjonalne szkolenia i wsparcie doświadczonych instruktorów na całej trasie.

Przed pierwszym spływem

Jeżeli zdecydowałeś się już na udział w spływie kajakowym lub właśnie rozważasz taką możliwość, ale dopadła cię obawa, że możesz nie podołać, postaramy się rozwiać twoje wątpliwości. Do pokonania łatwiejszych tras nie są potrzebne bardzo duże umiejętności, ani nadzwyczajna odporność. Ważne jest natomiast dobre nastawienie i przygotowanie kilku najważniejszych rzeczy.

Po pierwsze, zaczynając przygodę z kajakarstwem górskim, najlepiej jest pływać pneumatycznymi kajakami górskimi dwuosobowymi. Wg ogólnie przyjętej zasady z tyłu powinna siedzieć osoba bardziej doświadczona, albo po prostu cięższa i silniejsza – głównie to na niej będzie spoczywał obowiązek sterowania kajakiem.

Po drugie, nie bój się pytać. Przed każdym spływem instruktor przeprowadzi krótkie szkolenie, które pozwoli ci dowiedzieć się lub utrwalić sobie wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się w kajaku. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub cokolwiek wydaje ci się niezrozumiałe, koniecznie dopytaj.

Po trzecie, zawsze używaj kasku i kamizelki asekuracyjnej. Pełne wyposażenie powinno być udostępnione przez organizatora spływu. Jeśli tak nie jest, odradzamy wsiadanie do kajaka.

Co zabrać na spływ kajakowy?

Najważniejszym elementem przygotowań do spływu kajakowego jest kompletowanie odpowiedniej odzieży i akcesoriów. Poruszając się na wodzie będziesz wystawiony na długotrwałe działanie słońca, dlatego nie zapomnij o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych.

Ubranie na spływ powinno być dopasowane do pogody, nigdy jednak nie powinno krępować twoich ruchów. W przypadku spływów górskich, weź pod uwagę dość niską temperaturę wody – przydatny może być pianka neoprenowa. Dobrym pomysłem jest też zakup butów do sportów wodnych lub zwykłych sandałów, dzięki którym będziesz mógł bezpiecznie stanąć w wodzie.

Na spływ koniecznie zabierz wodę mineralną i jedzenie. Prowiant warto umieścić w większym opakowaniu, np. zamykanej beczce wodoszczelnej czy specjalnym wodoszczelnym worku. Również pozostałe przedmioty osobiste, takie jak telefon czy aparat fotograficzny, umieść, koniecznie w wodoszczelnym pojemniku. Drobnych przedmiotów nie należy wieźć w kajaku luzem, ponieważ to najprostszy sposób na zgubienie ich w razie wywrotki.

Dobrym pomysłem przed pierwszym spływem jest zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi, które możesz znaleźć na stronach internetowych niektórych szkół kajakarstwa. Krótkie filmiki instruktażowe pozwolą ci oswoić się z perspektywą nadchodzącej przygody i pomogą pozbyć się ewentualnych obaw.

W przypadku spływów kilkudniowych, lista potrzebnego ekwipunku będzie oczywiście dłuższa. Konieczne też będzie zadbanie o nocleg. Pamiętaj, że planując spływ kajakowy z doświadczonym organizatorem, zawsze możesz liczyć na podpowiedź i pomoc w przygotowaniu się do tej przygody.