sklejanie modeli
16 września 2016

Kategoria:
Rozrywka

Samoloty dla dzieci i dorosłych – zasady sklejania modeli

Cierpliwość, uważność, zwracanie uwagi na detale, czytanie ze zrozumieniem – te wszystkie cechy można w sobie wyrobić podczas sklejania modeli samolotów. Jest to znakomite hobby, które, pielęgnowane od najmłodszych lat, może przynieść nam dużo korzyści w przyszłości.

Od czego zacząć?

Fascynująca przygoda z modelarstwem często przynosi również podstawową wiedzę o samolotach, czołgach oraz innych pojazdach, które z czasem będą zapełniać nasze półki. Pierwsze zaciekawienie modelami u dzieci zachodzi po zobaczeniu sklejonego i pomalowanego samolotu np. u kogoś z rodziny lub na wystawie sklepowej. Są to zazwyczaj potężne śmigłowce w dużych skalach. Na początek warto jednak zacząć od mało skomplikowanego modelu, aby wzbudzić u dziecka zainteresowanie i obserwować jego zaangażowanie w montaż. Sklejenie szybko i prosto małego modelu plastikowego przyniesie więcej radości niż ciągła frustracja z powodu próby złożenia wielu małych części i czytania zawiłych instrukcji. Warto w tym przypadku zapytać sprzedawcę w sklepie, aby pomógł nam dobrać odpowiedni model do wieku dziecka.

Dokładność i cierpliwość kluczem do sukcesu

Gdy już udamy się z zakupionym modelem samolotu do domu należy dobrze przygotować stanowisko pracy. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu stołu, aby nie został on przypadkowo poklejony. Części należy sklejać zgodnie z instrukcją i wycinać tylko te, które w danym momencie są potrzebne. Praca może się przeciągnąć o kolejny wieczór, dlatego należy umieszczać wszystkie akcesoria w przeznaczonych dla nich miejscach. Niestosowne jest również nadużywanie kleju w trakcie łączenia kolejnych elementów. Zbyt duża jego dawka lub nieumiejętne nałożenie może skutkować zachlapaniem plastiku i brzydką plamą na samolocie.

Cierpliwość w tym fachu jest kluczem do sukcesu, ponieważ na każdym etapie pracy wymagana jest precyzja oraz dokładność. Jeżeli utkwimy w jakimś martwym punkcie i nie do końca jesteśmy zgodni co do wyników naszej pracy porównując nasz model z rysunkiem, wystarczy przeanalizować dotychczasowe działania lub wymienić się spostrzeżeniami z bardziej doświadczonymi modelarzami. Praktyczne wskazówki możemy znaleźć również w Internecie.

Ukończenie montowania pierwszego modelu warto uczcić z dzieckiem pyszną kolacją i zachęcić do kontynuowania pasji zwiększając stopień trudności kupowanych modeli. Z czasem można wyspecjalizować się tylko w jednej dziedzinie sklejając np. jedynie czołgi lub śmigłowce albo modele z danego okresu historycznego – radzi modelarz z firmy Model Making, która oferuje szeroki asortyment począwszy od modeli samolotów swobodnie latających przez latawce i balony do motoszybowców z napędem elektrycznym.