pobyt w hotelu
5 grudnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Różnice między hotelem a hostelem

Podstawową różnicą między hotelem a hostelem jest kwestia regulacji prawnych, na podstawie których mogą funkcjonować takie obiekty. Hotele podlegają w Polsce kategoryzacji i muszą spełnić szereg wymogów, aby dostać choćby jedną gwiazdkę. Natomiast definicji hostelu próżno szukać w jakimkolwiek polskim akcie prawnym. To miejsce oferujące nocleg w standardzie zbliżonym do akademika albo schroniska młodzieżowego.

W hotelu wynajmujemy pokój, a w hostelu łóżko. Jeśli cenimy sobie prywatność, a nocowanie w jednym pokoju z kilkoma, a nawet kilkunastoma obcymi osobami to dla nas synonim koszmaru, raczej nie wybierzemy hostelu. Co prawda, znajdziemy w nim także pojedyncze 1, 2 i 3-osobowe pokoje, ale jest ich stosunkowo niewiele, a cena za nocleg w mniej licznym towarzystwie odpowiednio więcej kosztuje. Są jednak podróżnicy, którzy gustują w nocowaniu w hostelach i twierdzą, że ma to swój urok. Nie da się jednak ukryć, że większość gości korzystających z hosteli kieruje się niską ceną. Z komfortem hotelowych wnętrz wiążą się natomiast wyższe koszty pobytu.

Hotel czy hostel – co było pierwsze?

O początkach hotelarstwa mówi się już w kontekście starożytności. Jednak za najstarszy, ciągle jeszcze funkcjonujący hotel na świecie uchodzi japoński ryokan z Yamanashi, którego powstanie datowane jest na VIII wiek. W Polsce status najstarszego ma krakowski Hotel Pod Różą z XVII wieku. Natomiast pierwszy hostel w Europie został otwarty w 1912 w Niemczech. Hostel jest zatem zdecydowanie młodszym typem obiektu oferującego usługi hotelarskie. Świadczą też o tym statystyki. W Polsce mamy ponad 2600 skategoryzowanych hoteli, podczas gdy hosteli jest około 700.

Dla kogo hotele, a dla kogo hostele?

Z pewnością czymś, co odróżnia hotele od hosteli, jest grupa klientów, do której kierowane są usługi noclegowe. Klienci hosteli to raczej młodzi ludzie, z ograniczonymi zasobami finansowymi, turyści wędrujący, tzw. backpakerzy, czyli osoby podróżujące z plecakiem. To tacy goście, dla których bardzo ważna jest niska cena. Niektóre z hosteli zastrzegają w regulaminach, że oferują nocleg tylko dla osób do 35. roku życia. Zupełnie odmienną polityką przyjmowania gości odznaczają się hotele.

Hotele charakteryzują się bardziej uniwersalną ofertą – wyjaśnia pracownik obsługi Hotelu Sleep we Wrocławiu. Nasi goście to osoby w każdym wieku. Stwarzamy takie warunki pobytu, aby dobrze się tu czuły różne grupy gości, zarówno pary, jak i rodziny z dziećmi, osoby podróżujące w celach rekreacyjnych i biznesowych, osoby niepełnosprawne.

Między komfortem a spartańskimi warunkami

Wybierając między hotelem a hostelem, warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • warunki noclegu – wieloosobowe pokoje z pewnością nie są tym, czego oczekują osoby ceniące sobie prywatność i ciszę. Wybiorą raczej nocleg w hotelu, który wiąże się z komfortem posiadania prywatnej łazienki i spaniem w wygodnym łóżku (o minimalnych wymiarach 90×200 cm dla jednej osoby). Zupełnie inne warunki zakwaterowania dotyczą nocowania w hostelu. Tutaj łóżka są mniejsze ( 80×190 cm), często piętrowe, a w jednym pokoju może spać kilkanaście osób. Łazienka znajduje się poza pomieszczeniem sypialnym, a przypada na nią nawet 15 gości. W hostelu można przyrządzić sobie posiłek we wspólnej kuchni, a w hotelu zawsze możemy liczyć na podanie śniadania lub całodzienne wyżywienie w przypadku hoteli trzy, cztero i pięciogwiazdkowych.  Im więcej hotelowych gwiazdek, tym większa przepaść między hotelem a hostelem.
  • lokalizacja hotelu/hostelu – najwięcej polskich hosteli powstaje w pobliżu dużych ośrodków akademickich: w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Największym obłożeniem cieszą się te, które znajdują się w ścisłych centrach miejskich i znanych miejscowościach turystycznych. Hotele w Polsce powstają zarówno w wielkich miastach, jak i z dala od gęstej zabudowy: nad jeziorami, na obrzeżach lasów i miast, z widokiem na góry.
  • atmosfera – w hostelach nie mamy co liczyć na ciszę nocną od godziny 22.00. Często trwają w nich całonocne imprezy, co zresztą nikomu nie przeszkadza. W takim klimacie odnajdują się zazwyczaj młodzi ludzie, którzy nad spokojny sen przedkładają kontakty towarzyskie. Hostele posiadają też wspólne przestrzenie z miejscami do siedzenia, które sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Jednak równie dobrze w ten sam sposób możemy potraktować hotelowe lobby czy restaurację.