kolorowe-kajaki
29 czerwca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Rodzaje kajaków. Przegląd dostępnych modeli

Kajaki to jeden z najpopularniejszych środków pasażerskiego transportu wodnego. Tego typu łódki wyróżnia znaczna długość i charakterystyczny, wydłużony kształt. Posiadają one również zamkniętą komorę z miejscami siedzącymi. Kajak napędzany jest siłą ludzkich mięśni za pomocą wiosła o dwóch piórach. Ze względu na różne materiały wykorzystywane do produkcji tych łodzi, a także różne ich zastosowanie, wyróżniamy wiele rodzajów kajaków.

Podział kajaków ze względu na materiał wykonania

Do najpopularniejszych kajaków stosowanych w Polsce na szeroką skalę należą tzw. kajaki plastikowe, które w rzeczywistości produkowane są z kompozytów, np. laminatu poliestrowo-szklanego.

Kajaki laminatowe wyróżnia lekkość, wytrzymałość oraz dobre właściwości nautyczne. – Mówi przedstawiciel firmy Stanisława Kozy zajmującej się produkcją kajaków. – Coraz częściej stosowaną alternatywą dla laminatu jest polietylen. Kajaki polietylenowe cenione są ze względu na większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do rzadziej wykorzystywanych materiałów do produkcji kajaków można zaliczyć drewno, w tym sklejkę. Inne rodzaje tego typu łodzi to kajaki dmuchane, zwane również pneumatycznymi, do których zalet należy lekkość i łatwość transportu, ale są one mniej odporne na uszkodzenia i posiadają gorsze właściwości nautyczne.

Rodzaje kajaków a ich zastosowanie

Kajaki można również podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy następujące kategorie tego rodzaju łodzi:

  • Kajaki rekreacyjne – przeznaczone przede wszystkim dla osób amatorsko uprawiających kajakarstwo i traktujących tę dyscyplinę jako aktywną formę wypoczynku na świeżym powietrzu. Tego typu łodzie wyróżniają większe wymiary, zwłaszcza kokpitu, co czyni je bardziej stabilnymi i pozwala pasażerom łatwiej utrzymać równowagę. Idealnie nadają się do pokonywania tras na łagodnych polskich rzekach i jeziorach.
  • Kajaki turystyczne/trekkingowe – nieco bardziej zaawansowane modele przeznaczone głównie dla osób o większym doświadczeniu w kajakarstwie. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy tu modele górskie, o niewielkich rozmiarach i większej zwrotności, kajaki nizinne oraz morskie, które bywają wyposażone w specjalny ster. Na uwagę zasługują również kajaki wędkarskie przeznaczone dla wytrawnych wędkarzy, ze specjalnym wyposażeniem, np. bakistami.
  • Kajaki sportowe – projektowane z myślą o osobach wyczynowo uprawiających kajakarstwo. Ze względu na różne dyscypliny w profesjonalnym kajakarstwie wyróżniamy tu m. in. kajaki z przeznaczeniem na regaty, do uprawiania freestyle’u, czyli rodeo, a także do gry w kajak polo. Do sportowych kajaków należą również modele przeznaczone do slalomu i zjazdów. Łodzie sportowe wyróżnia wyjątkowa zwrotność i doskonałe właściwości nautyczne umożliwiające sprawne pokonywanie przeszkód i rozwijanie większych prędkości.

Rodzaj kajaku powinien być zawsze dobrany do poziomu umiejętności i doświadczenia wioślarzy, a także do specyfiki akwenu, na którym będzie wykorzystywany.