17 lipca 2017

Kategoria:
Rozrywka

Rodzaje fajerwerków – race świetlne

Fajerwerki są wyrobami pirotechnicznymi, w związku z czym nieumiejętne korzystanie z niektórych sztucznych ogni może okazać się niebezpieczne. Jak wybrać fajerwerki, aby móc cieszyć się ich efektownym działaniem nawet podczas bardzo zatłoczonych imprez plenerowych?

Do fajerwerków zaliczamy najróżniejsze wyroby pirotechniczne. Wśród produktów pirotechnicznych możemy wymienić rozmaite petardy, wyrzutnie, fontanny, moździerze, ale także flary i race – wylicza nasz rozmówca z Hurtowni Fajerwerków AS. Najbezpieczniejsze w użytkowaniu bez wątpienia są właśnie race świetlne.

Co to jest raca?

Oryginalne race służą do oświetlania terenu lub jako sygnalizatory (flary). W składzie ładunku racy znajdują się utleniacze połączone z opiłkami metali, zazwyczaj magnezu albo glinu. To właśnie spalanie metali jest w źródłem światła wytwarzanego przez racę.

Race świetlne, w przeciwieństwie do większości fajerwerków, nie wymagają podpalania. Ich uruchomienie następuje przez wyciągnięcie zawleczki lub potarcie zaryski.

Jak bezpiecznie używać rac?

Najważniejszą zasadą gwarantującą bezpieczne użycie racy jest nabycie jej w legalnym i sprawdzonym źródle. Nie zachęcamy do kupowania rac na bazarach. Nabywając materiały pirotechniczne poza koncesjonowanymi sklepami jest ryzykowne pod wieloma aspektami – przede wszystkim nie wiemy gdzie i w jaki sposób składowano oraz transportowano race.

Przystępując do odpalenia racy obejrzyj ją, by upewnić się, że nie nosi widocznych śladów uszkodzeń. Jeśli wszystko jest w porządku, jedną ręką obejmij uchwyt racy, a drugą usuń górną pokrywę. Pod pokrywą znajdziesz sznurek zawleczki, który należy mocno pociągnąć zdecydowanym ruchem.

Natychmiast skieruj racę świetlną w górę i trzymaj wysoko, na długość wyprostowanej ręki. Po maksymalnie 3 sekundach raca zacznie emitować bardzo intensywne światło. Efekt będzie widoczny przez około minutę. Wyczerpaną racę umieść w bezpiecznej odległości od tłumu.

Race są często kojarzone z meczami piłkarskimi. Faktycznie, należą do ulubionych atrybutów kibiców, są bowiem jednocześnie bezpieczne do używania na trybunach i bardzo efektowne.