renesans gier planszowych gry planszowe produkcja
22 listopada 2020

Kategoria:
Rozrywka

Renesans gier planszowych. Z czego wynika?

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest niezwykle zaawansowany, a właściwie każdy dzień obfituje w nowe wynalazki, odkrycia i sprzęty. Jesteśmy przyzwyczajeni do telewizorów, komputerów i smartfonów. Nawet już małe dzieci są biegłe w ich obsłudze. Mimo to, w ostatnich latach daje się zauważyć istny renesans gier planszowych, które nie wymagają dostępu do internetu czy sprzętów elektronicznych. Dlaczego takie zjawisko ma miejsce? Sprawdźmy!

Gry planszowe lubiane od tysiącleci

Gry planszowe nie są nowym wynalazkiem, a wręcz przeciwnie – mają bardzo długą i bujną historię, pojawiły się bowiem na świecie jeszcze przed powstaniem pisma! Pierwsze gry pojawiły się już ok. 7 tys. lat temu, jednak najstarsza zachowana gra pochodzi sprzed około 4600 lat i odkryto ją na początku XX wieku. Gra otrzymała nazwę “Królewska gra z UR”. Jej nazwa nawiązuje do miasta w starożytnej Mezopotamii. Konstrukcja i zasady tej gry były proste – zadaniem rozgrywających było przesuwanie pionków na planszy – z jednej na drugą stronę. Składała się ona z planszy, pionków i kości. Brzmi znajomo? „Królewska gra z UR” to przykład gry najstarszej, ale na przestrzeni tysięcy lat pojawiły się kolejne, opierające się właśnie na planszach, liczbach, pionkach i losowości bądź strategii. Co ciekawe, wiele z tych gier jest nadal w użytku. Dawniej gry planszowe dostępne były jedynie dla zamożnych, ale z czasem każda warstwa społeczna zyskała do nich dostęp. Dlaczego w dobie gier komputerowych, filmów i seriali nadal gramy w gry planszowe? Właściwie praktycznie z tych samych powodów co nasi przodkowie.

Gry planszowe są dla osób w każdym wieku

O ile trudno sobie wyobrazić dziadków grających z kilkuletnim wnuczkiem w grę komputerową, o tyle widok rodziny wielopokoleniowej przy planszówkach nikogo dzisiaj nie dziwi. Gry planszowe są świetnym sposobem na rozrywkę dla całej rodziny czy grupy znajomych. Dzisiejszy rynek gier planszowych jest niesamowicie bogaty, więc możemy przebierać w grach strategicznych, edukacyjnych, kooperacyjnych czy imprezowych. Bardzo ciekawą odmianą nowoczesnych gier są gry nawiązujące do popularnych filmów czy książek, np. „Gra o tron”. Dzięki grze planszowej długie zimowe wieczory nie będą nudne, a dobrze dobrana gra planszowa zadowoli nawet najbardziej wymagających. Możemy je kupić stacjonarnie bądź przez internet, np. w sklepie Media Gold.

Grać można wszędzie, umacniając więzi

Wybierając się na dwutygodniowy urlop do domku letniskowego położonego w górach,trudno byłoby zabrać ze sobą komputer do gier (szczególnie stacjonarny). Planszówki nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu są mobilne – możemy je bez problemu zapakować w torbę i zabrać ze sobą właściwie wszędzie. Będą świetnym sposobem na podróż pociągiem, rozrywką na imprezie grupy znajomych czy sposobem na spędzenie czasu rodziców z dziećmi w weekendy. Wspólne granie umacnia więzi rodzinne, które często w dobie szybkiego tempa życia i braku czasu ulegają nadszarpnięciu. Gry prowokują do rozmów, żartów i przyjemnego spędzenia czasu, więc są to nieocenione wartości, których nie dostarczą nam nawet najlepsze gry komputerowe.

Gry umożliwiają spotkania i poznawanie ludzi

Dużą zaletą gier planszowych podkreślaną przez wiele osób jest możliwość spotkania się z ludźmi “na żywo”. Nie powinno to w dzisiejszych czasach nikogo dziwić. Coraz więcej zamykamy się w domach, spędzamy mnóstwo czasu przed komputerami, a swoje sprawy załatwiamy przez wideokonferencje lub telefony. Dlatego też gry planszowe dla wielu osób są świetną okazją to spotkań, rozmów i po prostu obcowania z drugim człowiekiem. To z kolei pozwala na wymianę doświadczeń i ciekawe rozmowy. Gry umożliwiają nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale to nie wszystko. Umożliwiają one tez poznawanie nowych ludzi –  historia zna przypadki nowych przyjaźni, a nawet małżeństw, w których poszczególne osoby poznały się właśnie podczas grania w planszówki. W wielu miastach możemy również korzystać z miejsc, w których systematycznie można pograć w gry i poznać nowych, fascynujących ludzi.