Rejs
3 marca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Rejsy morskie – najczęściej wybierane kierunki

Bryza we włosach, słońce i zapach soli – rejs morski to marzenie niejednego szczura lądowego, jednak jak wybrać kierunek podróży, gdy dostępna oferta przytłacza mnogością możliwości? Zanim pokłócisz się ze znajomymi na temat tego, czy lepiej zdecydować się na piaszczyste plaże Morza Śródziemnego, czy raczej eksplozję barw orientalnych kultur, przeczytaj o najczęściej wybieranych kierunkach rejsów morskich w ostatnich latach.

 

Dokąd udać się w luksusowy rejs?

 

Chociaż właściwy kurs obiera kapitan, nie wystarczy spakować walizki i zakrzyknąć „cała naprzód”, wsiadając ze znajomymi na pokład pierwszego lepszego statku. Istnieje duża liczba luksusowych linii oceanicznych proponujących podróże do najbardziej odległych miejsc globu, a decyzja o kierunku zależy w dużej mierze od Twoich upodobań oraz kwoty, którą gotów jesteś wydać na wakacje życia. Dane jednak mówią same za siebie i chociaż w zależności od pory roku ranking najpopularniejszych kierunków luksusowych rejsów morskich ulega zmianom, najbardziej oblegane cele podróży pozostają takie same.

 

Miejsce pierwsze – Karaiby i wybrzeża Ameryki Środkowej

 

Niczym klejnoty w koronie królowej wszystkich podróży skrzą się piaski karaibskich plaż, smakujących kokosem i drinkiem piña colada. Sama nazwa Karaiby pochodzi od grupy indiańskich plemion zamieszkujących Wyspy Antylskie, które zwały się Karaibami na długo przed tym, jak Krzysztof Kolumb dobił do brzegu jednej z wysp Ameryki Środkowej. Na szczęście zarówno konkwistadorzy, jak i piraci wraz z brytyjską marynarką wojenną już dawno opuścili te rejony, pozostawiwszy po sobie jedynie wspomnienie na kartach burzliwej, ale bardzo ciekawej historii regionu.

Morze Karaibskie i wybrzeża Ameryki Środkowej cieszą się nieustającym powodzeniem nie tylko ze względu na przepiękne plaże, ale również z powodu spuścizny Majów w postaci zapierających dech w piersiach zabytków oraz bogactwa kulturowego ponad 20 państw, które łączy postkolonialny mezalians hiszpańskich i brytyjskich akcentów z rdzennymi tradycjami Indian. Rejs do Ameryki Środkowej cieszy się wyjątkową popularnością zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy udanych wakacji na pokładzie statku nie zakłócą szalejące wczesną jesienią huragany.

 

Miejsce drugie – Basen Morza Śródziemnego

 

Drugiej pozycji na liście najczęściej wybieranych kierunków rejsów morskich nie trzeba długo szukać – wystarczy zjechać palcem na mapie nieco na południe. Kraje basenu Morza Śródziemnego mogą pochwalić się nie tylko jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie, ale także dziedzictwem kulturowym najstarszych cywilizacji w Europie. Historia współczesnej nazwy Starego Kontynentu nie jest jasna – niektórzy przypisują etymologię tego słowa greckiemu terminowi oznaczającemu „łagodnie wznoszący się”, inni zaś doszukują się semickich korzeni sięgających wyrazu ereb o znaczeniu „zachód”. Samo Morze Śródziemne, wciśnięte w ląd pomiędzy trzy kontynenty, od tysięcy lat umożliwia wymianę handlową pomiędzy wieloma narodami, stanowiąc tygiel kulturowy, w którym gwałtownie mieszały się tradycje, myśli filozoficzne oraz wierzenia różnych cywilizacji.

 

Trudno o bardziej fascynujący kierunek podróży, który jednocześnie znajdowałby się tak blisko. – tłumaczy pracownik firmy Morskie Sp. z o.o., w wypowiedzi o zaletach podróży po Europie – Obszar basenu Morza Śródziemnego w każdym porcie zaskakuje czymś nowym – czy będzie to przepiękna architektura, antyczne zabytki, urokliwe miejskie uliczki czy piaszczyste plaże. W krajach śródziemnomorskich każdy znajdzie coś dla siebie – wyjątkową kuchnię, bogactwo historii bądź miasta tętniące nocnym życiem.

 

Miejsce trzecie – rejs po Morzu Bałtyckim i krajach zimnej północy

Nie egzotyczne Bali ani orientalna Japonia – trzecim kierunkiem cieszącym się wyjątkową popularnością wśród osób decydujących się na wakacje na pokładzie statku jest północ Europy. Nic w tym dziwnego! Morze Bałtyckie połączone Cieśninami Duńskimi z Morzem Północnym to jeden z największych śródlądowych zbiorników wód słonych, który stanowi dom wielu zagrożonych gatunków takich, jak morświn, foka szara czy wydra europejska. Surowe krajobrazy Skandynawii pełne norweskich fiordów, malownicze wybrzeża Szkocji oraz barwne porty nadbałtyckich państw od lat budzą zachwyt turystów z całego świata.

Podczas rejsu po północnej części Europy nie sposób nie podziwiać barwnej historii regionu, której ślady odkrywać można w zabytkowych budowlach oraz różnorodnej architekturze charakterystycznej dla każdego z państw. To tu podążać można szlakiem Wikingów, podziwiać widok zorzy polarnej na pełnym morzu oraz odwiedzić największe perły wybrzeży krajów słowiańskich i skandynawskich, takich jak Sztokholm, Helsinki, Petersburg, a także Tallin, Gdańsk czy Kopenhagę.

Największą popularnością w trakcie podróży na północ cieszą się norweskie fiordy – wąskie, skaliste zatoki, które wciskają się wiele kilometrów w głąb lądu, rozgałęziając się często na wszystkie strony. Ten labirynt głębokich szczelin wypełnionych wodą stanowi relikt epoki lodowcowej, do dziś zachwyca jednak swym surowym pięknem.

 

Pozostałe popularne kierunki rejsów morskich

 

Każdy zapalony podróżnik wie, że na świecie nie brak ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Badania Cruise Industry Overview and Statistics pokazują, że po trzech wyżej wspomnianych kierunkach, które przyciągają olbrzymią część podróżników, wysoko na liście popularnych celów podróży plasują się również Chiny oraz kraje południowej Azji, a także Australia, Alaska i Ameryka Południowa.

 

Nieco mniejszym powodzeniem cieszą się rejsy na Antarktydę czy dookoła świata, głównie z powodu stosunkowo wysokiego kosztu związanego z taką podróżą, a jednak i tak nigdy nie brakuje chętnych, którzy decydują się stawić czoła przygodzie. Kiedy pinezki używane do zaznaczania odwiedzanych krajów przestają się mieścić na mapie, rosną wymagania dotyczące nowych kierunków podróży – w końcu kto raz zakocha się w wojażach wśród fal, w głębi ducha pozostanie wilkiem morskim już do końca swoich dni.