rejs morski
17 stycznia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Rejsy morskie. Najciekawsze kierunki podróży

Uwielbiasz spędzać czas nad wodą i kochasz zmieniać klimat? Podróżowanie to dla ciebie coś więcej niż długie godziny spędzone na plaży zatłoczonego kurortu? Najwyższy czas popłynąć w rejs! Podróż statkiem sama w sobie jest doświadczeniem unikalnym, a dobrze zaplanowana wyprawa pozwoli ci jednocześnie wypocząć i odkrywać odległe kultury oraz cuda egzotycznej natury.

Polacy z oczywistych względów najczęściej decydują się na promowe rejsy w kierunku Półwyspu Skandynawskiego i Wysp Brytyjskich. Dużą popularnością cieszą się też wycieczki statkiem po Morzu Śródziemnym. Takie kilkudniowe, a niekiedy tylko weekendowe wypady to ciekawa forma wypoczynku, jednak trudno spodziewać się tutaj szczególnie zaskakujących wrażeń. Jeśli w wizji rejsu kusi cię nie tylko chęć zasmakowania podróży morskiej, ale też poznania odległych, egzotycznych zakątków świata, możesz wypłynąć na znacznie szersze wody.

Kierunek: Ocean Indyjski

Między Afryką, Oceanem Południowym, Azją i Australią rozciąga się trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący 1/5 powierzchni Wszechoceanu – Ocean Indyjski. Rejs po Oceanie Indyjskim pozwoli ci napawać się bezkresem wód i jednocześnie zwiedzić jego wspaniałe wyspy oraz archipelagi. Cejlon, Madagaskar, Zanzibar, Malediwy – to tylko niektóre z nich. Największym zainteresowaniem cieszą się rejsy na Seszele i Mauritius położone w zachodniej części oceanu.

Rejs po Seszelach to wyjątkowa okazja do zobaczenia koralowych i powulkanicznych, w dużej mierze niezamieszkanych wysp, nietkniętych destrukcyjnym wpływem działalności człowieka. Podczas takiej wyprawy można podziwiać szerokie plaże z białym piaskiem i oblewające je turkusowe, ciepłe wody, a także spotkać najrzadsze na świecie gatunki ptaków, w tym czarne papugi, seszelskie bulbule i owocowe gołębie w rezerwacie Vallée de Mai oraz żółwie olbrzymie na atolu Aldabra. Okolice Mauritiusa to z kolei doskonałe miejsce do nurkowania. Schodząc na ląd w Port Louis, warto wstąpić do ogrodu botanicznego, gdzie na zwiedzających czekają m.in. baobaby, kilkadziesiąt rodzajów palm i mnóstwo egzotycznych kwiatów, odwiedzić lokalny targ i kolorowe świątynie hinduskie.

Kierunek: Ocean Arktyczny

Zupełnie innych, ale nie mniej intensywnych wrażeń dostarczy ci rejs po Oceanie Arktycznym – najmniejszym, najpłytszym i najmłodszym ze wszystkich oceanów. Jego wody, rozciągające się wokół bieguna północnego między Eurazją i Ameryką Północną, przez wiele miesięcy w roku są skute grubym lodem. Wyprawa statkiem w takich warunkach od podróżników wymaga odporności i dobrego przygotowania na panujące tu mrozy, a drogę dla statków często muszą torować ciężkie lodołamacze.

Celem organizowanych przez nas rejsów polarnych najczęściej jest Spitsbergen – mówi ekspert z firmy Morskie. Niezwykły krajobraz dalekiej Północy tworzą surowe wyspy archipelagu i zapierające dech w piersiach lodowce, jednak tym, co zawsze najmocniej zachwyca podróżnych, są zorze polarne. Ponoć najlepszym miejscem do ich obserwacji są właśnie wyspy Svalbardu.

Rejs na Arktykę to szansa zobaczenia wspaniałych zwierząt, które ewolucja wyposażyła w atrybuty umożliwiające przetrwanie w warunkach dla nas tak bardzo nieprzyjaznych. Spotkać tu można m.in. lisy polarne i renifery, a mając nieco więcej szczęścia – również niedźwiedzie polarne. W wodach Arktyki żyją też morsy, foki, delfiny, orki i onieśmielające rozmiarami białuchy.

Powyżej przytoczyliśmy zaledwie kilka możliwości, jakie otwiera przed tobą decyzja o popłynięciu w rejs morski. Ostateczny wybór preferowanego kierunku zależy tylko od ciebie i od tego, jakich wrażeń poszukujesz. Bez względu na to, jakie miejsce obierzesz sobie za cel wyprawy, podróż statkiem będzie dla ciebie niezapomnianą przygodą.