10 maja 2017

Kategoria:
Rozrywka

Portugalia – zdobywa coraz większą popularność wśród polskich turystów

Portugalia przez długie lata była raczej niedocenianym miejscem na spędzenie ciekawego urlopu, jednak w ostatnim czasie się to zmieniło. Dziś do Portugalii turyści wybierają się równie chętnie jak do Hiszpanii. O tym co warto zwiedzić w Portugalii i dlaczego kraj ten jest tak atrakcyjnym kierunkiem wycieczek dowiesz się z naszego artykułu.

Lizbona – serce Portugalii

Portugalia od lat jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że to niegdyś kolonialne państwo ma do zaoferowania odwiedzającym je gościom wiele atrakcji. Wspaniałe zabytki, urokliwe kamienice we wszystkich miastach, wąskie uliczki czy pałacyki to tylko przedsmak tego co nas czeka. Najczęstszym miejscem docelowym większości organizowanych przez polskie biura podróży wycieczek do Portugalii jest stolica tego pięknego kraju, czyli Lizbona. Położona nad oceanem wabi turystów niezwykle ciepłym i przyjaznym klimatem (zimą temperatura zazwyczaj nie jest niższa niż 12-15oC) oraz bardzo dużą liczbą atrakcji. W tym miejscu warto wymienić przede wszystkim wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO XVI-wieczny Klasztor Hieronimitów. W klasztorze, oprócz niezwykle okazałego południowego portalu, znajdują się także groby najwspanialszych portugalskich podróżników i odkrywców, z Vasco da Gamą na czele. W Lizbonie jest także wiele innych wartych zobaczenia miejsc, słynne na całym świecie oceanarium, katedra Se, Kościół św. Rocha czy Wieża Belem, to miejsca które każdego roku odwiedza dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Będąc w Lizbonie na pewno każdy zauważy też wszechobecność słynnych portugalskich kafli, które zdobią elewacje wszystkich starych kamienic w mieście. Płytki azulejos, bo tak się nazywają, doczekały się także muzeum. Azulejos są chyba najbardziej charakterystycznym elementem w całej Portugalii, nie dziwi więc fakt, że muzeum, w którym są wystawiane w 1980 roku zostało przemianowane na Muzeum Narodowe.

Ważne miejsce pielgrzymek

Portugalia to również atrakcyjne miejsce dla  pielgrzymów, którzy kierują się w stronę Fatimy. Leżące w samym centrum kraju miasto stało się ośrodkiem kultu maryjnego na skutek objawień, jakich doświadczyła trójka miejscowych pasterzy w 1917 roku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, przewodnik wycieczek z biura podróży KOS: Nasze biuro turystyczne oferuje wycieczki do Fatimy w ramach pielgrzymek po najwspanialszych miejscach sakralnych półwyspu Iberyjskiego. Fatima jest słynna z powodu objawień maryjnych jakie doświadczyła trójka młodych mieszkańców miasta: Franciszek, Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos. W trakcie objawień Matka Boska miała przekazać im 3 tajemnice, nazwane później fatimskimi – wizja piekła, okropieństwa czekającej Europę II wojny światowej oraz zamachu na polskiego papieża Jana Pawła II. Tajemnice te nie były od razu upublicznione (ostatnia z nich dotycząca zamachu na papieża została przekazana opinii publicznej dopiero w 2000 roku) i przez wiele lat były obiektem domysłów i plotek. Nie zależnie jednak od tego, czy wierzymy w objawienia fatimskie czy nie, miejsce to jest naprawdę godne zobaczenia.

Niezwykła kuchnia

Poza miejscami kultu oraz wspaniałymi zabytkami architektonicznymi, Portugalia ma nam do zaoferowania także oryginalną kuchnię oraz dwa słynne na całym świecie wina: ciężkie, słodkie Porto oraz jedyne w swoim rodzaju, tworzone z nie do końca dojrzałych winogron Vinho Verde.